برش لیزر آلومینیوم

برش لیزر آلومینیوم با CNC یک فرآیند صنعتی است که با استفاده از تکنولوژی لیزر و کنترل عددی کامپیوتری (CNC) انجام می‌شود. CNC مخفف کلمه Computer numerical control  به معنای کنترل عددی کامپیوتری است. این روش برای برش و تقسیم قطعات آلومینیوم با دقت بالا و سرعت بالا استفاده می‌شود. در این فرآیند، ابتدا نقشه یا الگوی مورد نظر در نرم‌افزار طراحی شده و سپس به دستگاه CNC ارسال می‌شود.

دستگاه CNC با استفاده از دستورات دقیقی که از طریق نرم‌افزار به آن ارسال می‌شود، لیزر را بر روی سطح آلومینیوم هدایت می‌کند. این لیزر با تمرکز بالا و قدرت بالا بر روی سطح آلومینیوم تابش می‌کند و باعث بریدن قطعه می‌شود. برش لیزر آلومینیوم با دقت بالا انجام می‌شود و به راحتی می‌توان اشکالات پیچیده و دقیق را بر روی قطعه ایجاد کرد.

از مزایای برش لیزر آلومینیوم با دستگاه CNC می‌توان به دقت بالا، سرعت بالا، قابلیت تکرارپذیری، عدم نیاز به قالب و ابزار خاص، کاهش ضایعات مواد و قابلیت انجام برش در اشکالات پیچیده اشاره کرد. این روش در صنایع مختلفی مانند صنعت خودروسازی، هوافضا، الکترونیک و ساخت و ساز استفاده می‌شود و به عنوان یک روش موثر و کارآمد در برش آلومینیوم مورد توجه قرار می‌گیرد.

برای انجام خدمات برش لیزر و خدمات خمکاری فلزات با همکاران ما در لیزر پلاس در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما: 02146889206   ,    09338888599    ,   آیدی اینستاگرام: laserplus_ir

برش لیزر آلومینیوم با cnc چیست؟

لیزر آلومینیوم با cnc

یک دستگاه برش لیزر CNC را میشود به دو بخش تقسیم کرد. یک بخش تولید اشعه‌ی لیزری و بخش دیگر کنترل حرکت آن است که با استفاده از CNC انجام میشود. CNC یک دستگاه کنترل عددی است که بجای برش دستی، اپراتور، به‌صورت کامپیوتری و با دادن کدی به نام G کد مسیر حرکت ابزار را برای کامپیوتر مشخص میکند.

برش لیزری آلومینیوم، از یک پرتو متمرکز و همسو شده از تابش نور برای گرم کردن و ذوب/تبخیر کردن یک نقطه کوچک روی سطح ماده استفاده میکند. این ماده ذوب‌شده، با جریان گاز پاک می‌شود و مواد عمیق‌تری را در معرض دید قرار می‌دهد که به‌طور مشابه ذوب و پاک می‌شوند. در برش لیزر آلومینیوم با cnc به این ترتیب، با پیشروی لیزر در عمق برش، مسیری بریده می‌شود و در امتداد خط برش پیش می‌رود تا یک جزء طراحی‌شده با CAD از یک ورق صاف یا شکل‌گرفته، یک بخش اکسترود شده یا یک لوله استخراج شود.

برش لیزری آلومینیوم یک فرآیند تولیدی است که از پرتو لیزر پرقدرت و متمرکز استفاده می‌کند. این برای برش دقیق ورق یا صفحات آلومینیومی است که دقیقاً با اشکال یا الگوهای مشخص‌شده توسط CAD مطابقت داشته باشد.

این یک روش بسیار مهم برای ساخت فلز است که مزایای عمده‌ای را نسبت به فن‌های برش سنتی‌تر ارائه می‌دهد. برش لیزر آلومینیوم با cnc در صنایع مختلف از جمله هوافضا، خودروسازی، الکترونیک، علائم و کاربردهای معماری رایج است و روش دقیق و کارآمدی را برای برش آلومینیوم با کیفیت و قوام بالا ارائه می‌دهد.

اهمیت برش لیزر آلومینیوم با cnc چیست؟

برش لیزر آلومینیوم با cnc

انجام برش به‌صورت دستی، دارای خطای زیادی است؛ اما زمانی که این کار را به دستگاه CNC می‌سپارید خطا کاهش پیدا میکند و قطعه نهایی ساخته‌شده، دقت بالایی خواهد داشت. برش لیزر آلومینیوم با cnc تقریباً در تمام بخش‌های تولیدی اهمیت زیادی دارد.

هم تطبیق‌پذیری و هم مقرون‌به‌صرفه بودن را ارائه می‌دهد. برش لیزری آلومینیوم می‌تواند روی قطعات مسطح و شکل‌گرفته یا طیف وسیعی از ضخامت‌ها و آلیاژها با یک عملیات واحد انجام شود. هدر رفت مواد برش لیزر آلومینیوم با cnc نیز بسیار کم است.

چگونه آلومینیوم را با لیزر برش دهیم

زمانی که نقشه CAD ما مشخص باشد، این نقشه را به نرم‌افزار CAM انتقال میدهیم و مسیر حرکت لیزر را مشخص میکنیم. قطعه را روی دستگاه قرار میدهیم و صفر ابزار را مشخص میکنیم. سپس نسبت به ظرافت و نوع ورق آلومینیوم، قدرت دستگاه را تنظیم کرده و برش را آغاز میکنیم. جزئیات خاص فرآیند برش لیزر با توجه به نوع و قدرت دستگاه لیزر مورد استفاده و پارامترهای عملیاتی خاص بهینه شده توسط اپراتور متفاوت است.

برش لیزر حتماً باید توسط اپراتور متخصص انجام شود، زیرا بااینکه دستگاه دقت بالایی دارد اما به خاطر پیشرفته بودن دستگاه، حتماً باید دانش کافی جهت استفاده از آن را داشت. اگر اپراتور، مهارت کار با دستگاه را نداشته باشد، احتمال خراب شدن ورق آلومینیوم وجود دارد.

ما در اینجا آماده ارائه خدمات برش لیزر آلومینیوم به شما هستیم تا بتوانید بهترین قطعات تولیدی را داشته باشید.

ابعاد و ضخامتی از آلومینیوم که با استفاده از لیزر قابل برش هستند

لیزر آلومینیوم

آلومینیوم را می‌توان به‌طور مؤثر توسط چندین نوع دستگاه برش داد، اما رایج‌ترین آن‌ها برای برش آلومینیوم لیزرهای فیبر و CO2 هستند؛ که هردوی آن‌ها مزایای خاصی دارند و برای کاربردهای مختلف و محدوده ضخامت مناسب هستند. لیزرهای فیبر از فیبرهای نوری برای تحریک و رساندن پرتو لیزر به سر برش استفاده می‌کنند.

آن‌ها به دلیل چگالی توان بالا، کیفیت پرتو عالی و راندمان انرژی بالا شناخته شده‌اند. لیزرهای فیبر مخصوصاً برای آلومینیوم تا ضخامت 25 میلی‌متر مؤثر هستند. به این ترتیب، لیزرهای فیبر تجهیزات کلیدی را با برش دقیق و سریع آلومینیوم در تولیداتی مثل خودرو، هوافضا، الکترونیک و….

لیزرهای CO2 مخلوطی از دی اکسید کربن، نیتروژن و هلیوم است که توسط لیزر یا منبع تحریک شده به‌عنوان محیط انتشار استفاده می‌شود. نسبتاً مقرون‌به‌صرفه تر از سایر روشها برای خرید و مناسب برای طیف گسترده‌ای از مواد، از جمله آلومینیوم است. حتی با وجود ویژگی بازتاب قوی آلومینیوم این لیزر برای برش مناسب و منطبق است.

اهمیت سرعت در تولید قطعات

دستگاههای لیزری به دلیل اینکه خطای انسانی ندارند، دارای قدرت زیادی هستند و همچنین قابلیت تکان دادن صحیح ابزار توسط دستگاه، سرعت بیشتری در انجام فرایند برش خواهند داشت؛ اما این قابلیت نیز تنها توسط دانش و تخصص کافی اپراتور امکانپذیر است.

اپراتور با داشتن تخصص میداند که چطور سرعت و قدرت دستگاه را تنظیم کند تا برش آلومینیوم با دقت انجام شود. سرعت و قدرت پارامترهای تعیین کننده هنگام برش لیزری آلومینیوم هستند. تأثیر آن‌ها بر هزینه تجهیزات، زمان پردازش و کیفیت قطعه نهایی بسیار مهم است. سرعت برش مستقیماً بر میزان گرمای ورودی به مواد تأثیر می‌گذارد.

سرعت‌های آهسته‌تر برش زمان جذب گرمای بیشتری را می‌دهد که به‌طور بالقوه منجر به ایجاد یک منطقه تحت تأثیر حرارت بزرگ‌تر و افزایش خطر اعوجاج مواد میشود. شدت پرتو لیزر در نقطه برش تحت تأثیر کیفیت پرتو، کولیماسیون، تنظیم/کیفیت تجهیزات کانونی و قدرت کلی لیزر است. قدرت بالاتر عمق برش و سرعت پردازش مواد را بهبود میبخشد. این به‌طور مستقیم ظرفیت ضخامت و بهره وری تجهیزات را هدایت می‌کند.

لیزر برش آلومینیوم

قدرت لیزر بر کیفیت برش تأثیر می‌گذارد. سطوح توان بالاتر، سرعت برش سریع‌تری را امکان‌پذیر می‌کند، اما قدرت بیش از حد نیز می‌تواند منجر به پهنای باز تر و پاشش احتمالی مواد شود. علاوه بر این، آلومینیوم به ویژه در فرکانس انتشار لیزرهای CO2 بسیار بازتابنده است. برای برش مؤثر آلومینیوم در هنگام تجربه چنین بازتابی، سیستم‌های لیزری برای شروع ذوب به سطوح انرژی خالص بالاتری نیاز دارند.

وقتی به پیشرفت صنعتی فکر می‌کنیم، تصویری از دستگاه‌های CNC پیش‌روی ما می‌آید. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی این دستگاه قدرت لیزر را به دست می‌گیرد؟ برش لیزر آلومینیوم با CNC، همانند رقصی جادویی است که با ترکیب دقت و سرعت، آهن‌ربایی در آلومینیوم را تبدیل به هنری شگفت‌انگیز می‌کند.

در این فرآیند، لیزر بالهایش را با اطمینان به سمت سطح آلومینیوم هدایت می‌کند. با یک نوار نوری فوق‌العاده باریک، لیزر به آرامی قطعه مورد نظر را به دو قسمت می‌شکند. آلومینیوم ذوب شده توسط لیزر، تمام تلاش خود را می‌کند تا در قالبی از دقت و هنر شکل بگیرد.

شگفتی این روش در دقت بالا و امکان ایجاد اشکالات پیچیده است. هر تکه‌ای از آلومینیوم که در اختیار دستگاه قرار می‌گیرد، تبدیل به یک اثر هنری متقن می‌شود. همچنین، این فرآیند سرعت بالا و تکرارپذیری فوق‌العاده‌ای دارد، به طوری که توانایی تکثیر قطعات با دقت یکسان را فراهم می‌کند.

وقتی برش لیزر آلومینیوم با CNC انجام می‌شود، هیچ نیازی به قالب‌ها و ابزارهای خاص نیست. برش، با دقت و قدرت لیزر، انجام می‌شود و هرگونه محدودیتی در ایجاد شکل و ابعاد پیچیده وجود ندارد. در واقع، این روش به صنایع مختلفی از جمله صنعت خودروسازی، هوافضا و الکترونیک، جرقه‌ای از نوآوری و کارآیی می‌باشد.

سخن پایانی

برش لیزر آلومینیوم با CNC، بیش از یک فرآیند صنعتی است. آن یک هنر است که با ترکیب تکنولوژی و خلاقیت، قطعاتی فوق‌العاده را به وجود می‌آورد. این هنر، به طور معجزه‌آسا، آلومینیوم را به شکلی دقیق و زیبا تبدیل می‌کند که همه را به وجد و حیرت می‌اندازد.

منبع:

https://www.xometry.com/resources/sheet/laser-cut-aluminum/

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *