فلزات کاربرد گسترده ای در در زندگی روزمره دارند و در قسمت های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. برای استفاده از این فلزات نیاز داریم تا به برش لیزری فلزات و در قسمت های دیگر جوشکاری کنیم و یا تغییرات دیگری در آن ها ایجاد کنیم. روش های مختلفی از جمله روش های سنتی و مدرن برای برش فلزات وجود دارند که یکی از روش های جدید و البته رایج در سال های اخیر، برش لیزری فلزات است. دستگاه های مختلفی برای برش لیزری فلزات در مجموعه لیزر پلاس وجود دارند که توان کاری و سرعت برش دادن آن ها، با یکدیگر متفاوت است.

مزایای برش لیزری فلزات

از جمله مزایای برش لیزری فلزات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

انعطاف پذیری؛ دستگاه های برش لیزری می‌توانند ورقه‌ هایی با ضخامت یکسان و جنس مشابه را بدون تعویض ابزار برش دهند و همین مورد می‌تواند سرعت انجام کار را افزایش دهد.

دقت؛ انواع مختلفی از روش های برش حرارتی وجود دارد که یکی از آن ها برش لیزری بوده و از دقت بالایی برخوردار است. این ویژگی سبب شده است تا بعد از برش قطعه نیازی به اصلاح فرم ورق ها نداشته باشیم.

سرعت؛ در مقایسه با دیگر روش های برش حرارتی فلزات، دستگاه برش لیزری فلزات از سرعت بالاتری برخوردار است و می‌تواند ورق هایی با ضخامت ۱۰ میلی متر را برش دهد.

اتوماسیون؛ از آن جایی که در برش لیزری فلزات، سرعت برش بالا است و از طرفی به دلیل اتوماتیک بودن اکثر کارها، نیاز به نیروی دست کمتر است؛ به طور کلی فرایند انجام کار سرعت بالایی می‌گیرد و در نتیجه هزینه کلی کاهش میابد. البته انواع مختلفی از دستگاه های برش لیزر وجود دارند که ویژگی های متفاوتی دارند و از جمله می‌توان به نوار نقاله و یا منبع تغذیه اشاره کرد. این ویژگی ها راحتی انجام کار را بیشتر می‌کنند.

مزایای شگفت انگیز برش لیزری فلزات

کیفیت؛ از آن جایی که تمامی تنظیمات دستگاه برش لیزری از قبل روی دستگاه اعمال می‌شود؛ تمامی مراحل کار با دقت و حساسیت بالا انجام می پذیرد و به همین دلیل کیفیت نهایی قطعه های برش خورده بسیار بالا است.

برش بدون تماس؛ در برش لیزری تنها اشعه با قطعه برخورد میکند و در نتیجه مشکلاتی از جمله اصحطکاک مکانیکی و یا مواردی از این دست بین قطعه و دستگاه به وجود نمی آید.

پشتیبانی از همه انواع فلزات؛ به کمک دستگاه های برش لیزری فلزات شما می‌توانید انواع فلزات مختلف از جمله آلومینیوم، فولاد زنگ نزن، مس، تیتانیوم و … را برش دهید. از طرفی قدرت اشعه لیزر در گرم کردن سطح مورد نظر بالا است و در نتیجه می‌تواند صرف نظر از سختی، استحکام و جنس قطعه آن را برش دهد.

لبه های صاف؛ بر خلاف روش های سنتی برش فلزات که به کمک قیچی، قطعه ها را برش می‌دهند و لبه های دندانه دار و نوک تیز ایحاد می‌کنند. در برش فلزات به کمک دستگاه های برش لیزری، لبه هایی صاف و تمیز ایجاد می‌شوند.

عملیات خودکار؛ دستگاه های برش لیزری CNC می‌توانند به کامپیوتر متصل شوند.در نتیجه شما می‌توانید قسمت های مور نیاز به برش را روی کامپیوتر طراحی کنید و پس از آن دستگاه به طور خودکار اقدام به برش می‌کند.

داشتن ضایعات کمتر؛ در مقایسه با دیگر روش های برش فلزات، برش لیزری فلزات به دلیل دقت بالایی که دارد، ضایعات کمتری نیز ایجاد‌ می‌کند و به طور کلی دور ریز فلزات کمتر می‌شود.

مصرف برق کمتر؛ دستگاه های برش لیزری فلزات د مقایسه با دیگر روش های برش فلزات، برق کمتری را مصرف می‌کنند و به همین دلیل نیز کابرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. دلیل این امر این است که این دستگاه ها به غیر از اشعه لیزر، از ابزار دیگری برای برش استفاده نمی‌کنند.

دستگاه های برش لیزری فلزات

کاربرد های متنوع؛ از دستگاه های برش لیزری فلزات علاوه بر برش فلز می‌توان برای کارهای دیگری از جمله حکاکی، صنعت هوافضا، برش جواهرات و الماس و … استفاده کرد‌‌.

تماس نداشتن با سطح نمونه و پیشگیری از سر و صدا؛ همان طور که پیش تر نیز گفتیم، دستگاه برش لیزری فلزات با سطح مورد نظر، تماسی ندارد و از این رو سر و صدایی نیز ایجاد نخواهد شد. در واقع اشعه لیزر با فاصله به ورق مورد نظر میتابد و آن را برش میدهد.

قابلیت تنظیم قدرت اشعه و کار روی مواد گوناگون؛ دستگاه های لیزری برش فلزات به گونه ای طراحی شده اند که شما میتوانید، قدرت اشعه تابشی آن را تغییر دهید. این ویژگی به شما کمک میکند تا مواد مختلفی را با درجه سختی متفاوت، برش دهید.

سخن آخر

تا اینجای کار در مورد مزایای شگفت انگیز برش لیزری فلزات سخن گفته شد. شرکت های مختلفی وجود دارند که به ارائه خدمات برش لیزری فلزات میپردازند. یکی از این شرکت ها، مجموعه لیزر پلاس بوده که سال هاست در زمینه برش لیزری فلزات، ارائه خدمات مربوط به لیزر فایبر، جوش لیزر و مونتاژ فعالیت دارد. خدمات ارائه شده در این مجموعه، علاوه بر داشتن قیمت مناسب، کیفیت خوبی نیز دارند و شما میتوانید با خیال راحت به این مجموعه و متخصصان آن اعتماد کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *