تفاوت برش لیزر و پلاسما

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت برش لیزر و پلاسما، لطفاً متن را دنبال کنید تا اطلاعات جالبی در مورد آن به دست آورید. قبل از بررسی تفاوت برش لیزر و پلاسما، لازم است با انواع برش آشنا شویم. ابتدا نوع پلاسما را بررسی و به طور خلاصه معرفی می کنیم.

برش پلاسما چیست؟

برای اینکه بدانید برش پلاسما چیست؟ ابتدا باید خود را با مفهوم پلاسما آشنا کنیم. پلاسما یکی از حالات ماده است. اگر به خاطر داشته باشید در اوایل می دانستیم که ماده سه حالت دارد: جامد، گاز و مایع، اما نوع دیگری از ماده وجود دارد که این سه حالت را ندارد و به همین دلیل به آن پلاسما می گویند، اما ساختار آن. بیشتر شبیه گاز است.

همچنین بخوانید: دستگاه برش لیزر فلزات

این برش با ابزاری ساخته می شود که می تواند ابزارهای بسیار ضخیم و قدرتمند را برش دهد. این کار با نیروی پلاسما (توسط یک گاز بی اثر) و نیروی الکتریکی انجام می شود و چنان گرمایی ایجاد می شود که باعث ذوب شدن ماده یا سطح برش شده و در عین حال هوای بریده شده را ذوب می کند. دستگاه با برداشتن مواد ذوب شده از مسیر برش ادامه برش را آسان می کند و خللی در کار ایجاد نمی کند.

فرق برش لیزر و پلاسما

برش لیزری چیست؟

پرتو از قسمت خاصی از دستگاه لیزر بر روی دستگاهی که می خواهید برش دهید تابش می کند و این پرتو باعث می شود دمای قسمت مورد نظر تا حد بالایی یعنی به نقطه ذوب برسد و گاز پرفشار در جهت دمیده شده و باعث بریده شدن قطعه از محل مورد نظر می شود.

همچنین بخوانید: برش لیزر استیل

تفاوت بین برش لیزر و پلاسما چیست؟

پس از بررسی مختصر این دو نوع مفهوم برش، تفاوت بین برش لیزر و پلاسما را مورد بحث قرار خواهیم داد:

شاخص ها و معیارهای بررسی تفاوت برش لیزر و پلاسما

در بررسی تفاوت برش لیزر و پلاسما باید گفت که لیزر می تواند قطعات بسیار پیچیده و در هم تنیده را با سرعت بسیار بالا و در زمان بسیار کوتاه برش دهد. . این در صورتی است که اپراتور هیچ یک از ابزارهای این دستگاه را برای برش های مختلف تغییر ندهد. در برش پلاسما دستگاه بسیار دقیق است اما نه در این حد و پیچیدگی.

درجه دقت

سطح ظرافت و دقت در بررسی تفاوت بین برش لیزر و پلاسما را نباید فراموش کرد. در توضیح این قسمت باید گفت که از مقایسه برش پلاسما و لیزر به این نتیجه می رسیم که برش های لیزری بسیار دقیق تر و تمیز تر از پلاسما هستند. در پلاسما، لبه های بریده شده اغلب شکل زیگزاگی نامنظمی دارند.

زمان

نکته مهم دیگری که هنگام بررسی تفاوت بین برش لیزر و پلاسما باید در نظر گرفت، زمان برش هر فلز است. در برش لیزری سرعت کار بیشتر از پلاسما است.

برش سطوح مختلف

فاکتورهای مهم دیگری که در بررسی تفاوت بین برش لیزر و پلاسما باید در نظر گرفت: شما می توانید قطعات فلزی یا غیر فلزی را با برش لیزری برش دهید، اما چه قطعه هایی را می توانید با برش پلاسما برش دهید؟

با دستگاه برش پلاسما، قطعات خاصی را برش میدهند که با برش لیزر cnc غیرممکن است، به عنوان مثال: انواع فلزات با خاصیت رسانایی الکتریکی، فولادهای قوی با ضخامت بالا و غیره.

همچنین لازم به ذکر است که دستگاه لیزر در هنگام برش سطوح براق یا قوی به شدت سخت عمل می کند و بهتر است با دستگاه لیزر این سطوح سروکار نداشته باشید زیرا لیزر کارایی و قابلیت مناسبی برای این سطوح ندارد. برای برش این سطوح می توانید از یک دستگاه پلاسمای قدرتمند و کارآمد استفاده کنید.

مقدار ضخامت

هنگام بررسی تفاوت بین برش لیزر و پلاسما، مهمترین شاخص در بین سایر شاخص ها ضخامت سطحی است که می خواهیم برش دهیم. با دستگاه لیزر می توان انواع سطوح را برش داد اما تا ضخامت مشخص یعنی نزدیک به 6 میلی متر و ضخامت های بالاتر از این را برش داد اما بسیار پر زحمت و طولانی مدت است. اما ضخامت های بسیار بالا را می توان در برش با دستگاه پلاسما با دقت بالایی برش داد.

هزینه

عامل دیگری که باید در بررسی تفاوت بین برش لیزر و پلاسما در نظر گرفت، تجزیه و تحلیل هزینه این دو روش است. بدیهی است که هزینه برش لیزر به دلیل سرعت بالا و ظرافت ایجاد شده توسط کار نسبت به سایر روش ها بیشتر است.

میزان مصرف انرژی

مقدار انرژی مورد استفاده در برش لیزری در مقایسه با برش پلاسما بسیار زیاد است. این نیز تفاوت بین برش لیزر و پلاسما بود که نیاز به بررسی داشت.

انواع برش آهن در لیزر پلاس

مجموعه صنعتی لیزر پلاس یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات برش لیزر آهن در تهران است که با به کارگیری پیشرفته ترین و کاملترین دستگاه های روز دنیا توانایی انجام خدمات برش cnc  فلزات و غیره را دارد.

این مجموعه به کمک نیروهای ماهر و متخصصان و کارشناسان با تجربه در این زمینه به ارائه انواع خدمات برش لیزر فلزات، جوشکاری، خمکاری، مونتاژ، خدمات برش cnc  آلومینیوم و دیگر آلیاژهای فلزات مختلف می پردازد.

در این مجموعه به دلیل استفاده از تعداد زیادی از دستگاه های صنعتی و پیشرفته تمامی سفارشات در کوتاه ترین زمان ممکن و با دقت و کیفیت بالایی انجام می شوند و با خیالی آسوده می توانید از خدمات این مجموعه استفاده کرده و کیفیت محصولات تولیدی خود را بالاترین حد ممکن رسانده و باعث سود اوری بیشتر کارخانه خود شوید.

سوالات متداول

برش پلاسما چیست؟

برشِ پلاسما، فرآیندی است که در آن انواع فلزات (یا گاهی برخی مواد دیگر) در ضخامت‌های مختلف به وسیلهٔ یک شعله برش داده می‌شود. 

هزینه برش لیزر بیشتر است یا برش پلاسما؟

برش لیزر؛ زیرا سرعت بالا و ظرافت بسیار بالایی در انجام آن وجود دارد.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *