مضرات دستگاه برش لیزر

مضرات دستگاه برش لیزر


استفاده از دستگاه‌های برش لیزر با وجود مزایا و قابلیت‌های بی‌نظیری که در فرآیندهای صنعتی فراهم می‌آورند، همراه با مضراتی نیز هستند. برای کنترل و کاهش این خطرات، رعایت دقیق اصول ایمنی و استفاده از تجهیزات محافظ واجب به حساب می‌آید.

دستگاه برش لیزر چه ضرری دارد؟

این دستگاه برش لیزر علاوه‌بر مزایا، معایب و مضراتی را نیز دارد. استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب هنگام کار با دستگاه برش لیزری می‌تواند خطرات ناشی از آن را به شدت کم کند. عدم رعایت اصول ایمنی توسط کارکنان ممکن است به سلامتی آنها آسیب برساند، زیرا دستگاه‌های برش لیزری دارای قدرت بسیار بالایی هستند که حتی کوچکترین خطایی منجر به آسیب جدی می‌شود.

مضرات دستگاه برش لیزر شامل موارد زیر است:

  1. مواد شیمیایی و گازهای مورد استفاده‌ای که می‌توانند در دستگاه لیزر سمی باشند.
  2. دودهایی که در زمان برش از قطعات تولید می‌شوند و ممکن است حاوی مواد مضر باشند.
  3. قدرت بسیار بالای اشعه لیزر و اثرات مضر آن بر روی چشم و پوست که خطرناک هستند.
  4. ولتاژ و جریان بالا که در زمان عملیات دستگاه تولید شده و می‌تواند تبدیل به عوامل خطرناکی شود.

به منظور حفظ امنیت، باید به دقت دستورالعمل‌ها و فرآیندهای ایمنی رعایت شود و از تجهیزات محافظتی مناسب بهره‌مند شد که خطرات احتمالی کاهش پیدا کند.

دستگاه برش لیزر چه ضرری دارد؟
دستگاه برش لیزر چه ضرری دارد؟

بیشتر بخوانید صفر تا صد برش لیزر فلز + تعرفه 1403

مضرات دستگاه برش لیزر برای افراد

قبل از خرید و استفاده لازم بوده که با مضرات دستگاه برش لیزر برای افراد، آگاهی کسب کرده تا بتوان از خطرات احتمالی هنگام کار جلوگیری کرد. عملیات برش با استفاده از دستگاه برش لیزر با سوزاندن متریال آغاز شده و منجر به تولید دوده‌های مضر می‌شود که برای تنفس انسان آسیب‌زا هستند.

دستگاه برش لیزر دارای یک قطعه به نام مکنده است که وظیفه مکش دودهای سمی و نگه‌داری متریال در میز دستگاه را برعهده دارد. نور تولید شده از پرتو لیزر برای چشم اپراتور بسیار مضر به شمار می‌رود. در صورتی که اپراتور به طور مستقیم به نور پرتو لیزر نگاه کند، می‌تواند به ‌شدت بر روی بینایی او تاثیر منفی بگذارد و آسیب‌های جدی برای چشم ایجاد کند.

همچنین پوست انسان به این دستگاه برش لیزر، بسیار حساس بوده و می‌تواند به راحتی به پوست کودکان و نوجوانان آسیب برساند؛ بنابراین، در هنگام استفاده از برش لیزر کودکان نزدیک این دستگاه نشوند. توصیه می‌شود از دستکش ایمنی و لباس مناسب در هنگام کار با این دستگاه استفاده کنید.

مضرات دستگاه برش لیزر برای چشم

نور لیزر به چشم‌های فرد هم آسیب می‌رساند. علاوه‌بر دود و صدای آزاردهنده، اشعه‌های تولید شده توسط دستگاه لیزر بسیار خطرناک بوده. در واقع اگر نگاه مستقیم به اشعه‌های لیزر بیندازید، به چشم‌های شما آسیب می‌رسد. برای بررسی دستگاه لیزر بهتر است از کنار نگاه کرده و به طور مستقیم به اشعه خیره نشوید.

در هنگام بهره‌گیری از دستگاه، استفاده از محافظ شیشه‌ای ضروری است تا دود محفوظ باقی بماند. پس از استفاده، دستگاه و قطعات آن را تمیز کرده تا دود تولید شده بر روی قطعات ناخواسته باقی نماند. محافظ شیشه‌ای در برابر اشعه لیزر مقاومت ندارد و اپراتور نباید به اشعه آن خیره شود.

مضرات دستگاه برش لیزر برای چشم
مضرات دستگاه برش لیزر برای چشم

بیشتر بخوانید خدمات جوش لیزری چیست؟ تعرفه ۱۴۰۳

بخارات خطرناک دستگاه برش لیزر

استفاده از دستگاه برش لیزر ممکن است منجر به تولید بخارات خطرناک شود، به ویژه هنگام برش مواد پلاستیک که احتمال دارند ذوب شوند. این بخارات می‌توانند حاوی مواد سمی باشند که به سلامتی انسان آسیب وارد می‌کنند. برای کاهش این خطرات، استفاده از سیستم تهویه مناسب در محیط کار ضروری است، اما این ممکن است هزینه‌های اضافی را برای شما داشته باشد.

دستگاه‌های برش لیزر دارای گازها و ذراتی می‌شوند که برای سلامتی انسان مضر هستند. بنابراین همان‌طور که قبلا هم اشاره شد در هنگام استفاده از این دستگاه‌ها، حتما نکات ایمنی و احتیاط‌های لازم را رعایت کرده و سیستم‌های محافظتی مناسب را به کار ببرید تا خطرات به حداقل برسند.

نکات امنیتی در هنگام استفاده از دستگاه

استفاده از دستگاه‌های برش لیزر باید با رعایت نکات ایمنی زیر انجام شود:

  • مطمئن شوید که درب شیشه‌ای دستگاه بسته باشد تا دوده‌های احتمالی به دستگاه تنفسی آسیب نزند.
  • در هنگام کار با دستگاه‌های بزرگ برش لیزری، حتما از ماسک استفاده کنید و از دستگاه دور نشوید.
  • باید از نگاه مستقیم به نور برش لیزر خودداری کرده و در صورت نیاز از عینک محافظ استفاده کنید تا از مضرات دستگاه برش لیزر دور بمانید.
  • دستگاه برش لیزر باید در محلی قرار گیرد که کودکان به آن دسترسی نداشته باشند.
  • برای حفظ سلامت اپراتور، دستگاه باید در فضایی جدا از محل کار قرار گیرد یا از گوشی استفاده شود تا سر و صدای ناشی از عملکرد دستگاه به گوش آسیب نزند.
  • کلید اضطراری دستگاه برش لیزر باید به طور دوره‌ای بررسی شود تا در صورت بروز مشکل فورا مورد استفاده قرار گیرد.

این موارد ایمنی برای استفاده بهینه و ایمن از دستگاه‌های برش لیزر توصیه می‌شوند.

نکات امنیتی در هنگام استفاده از دستگاه
نکات امنیتی در هنگام استفاده از دستگاه

بیشتر بخوانید خدمات جوشکاری و بهترین قطره چشم برای جوشکاری

محفوظ ماندن از مضرات دستگاه برش لیزر با رعایت نکات ایمنی در لیزر پلاس

به منظور حفظ سلامتی و ایمنی و همچنین محفوظ ماندن از مضرات دستگاه برش لیزر، باید با رعایت دقیق نکات ایمنی کار با دستگاه صورت گیرد. اپراتورها باید از تجهیزات محافظتی مناسب استفاده کرده و دستورالعمل‌های ایمنی را به دقت انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام خدمات لیزر باکیفیت، به وبسایت لیزر پلاس مراجعه بفرمایید.

منبع Disadvantages of laser cutting machine

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *