تنظیمات دستگاه برش لیزر

تنظیمات دستگاه برش لیزر


تنظیمات دستگاه برش لیزر، نقش اساسی در روند کارکرد دستگاه دارد. اگر میخواهید که برش متریال، بسیار با دقت انجام شود، حتما تنظیمات این دستگاه را به بهترین نحو اجرایی کنید.  عوامل زیادی بر تنظیم دستگاه برش لیزر، نقش دارد.از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به ضخامت اشاره کرد. تنظیم کردن سرعت و توان دستگاه دو فاکتور مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. هرچقدر توان دستگاه بالاتر باشد، سرعت برش  نیز بیشتر  می‌شود.

مراحل چگونگی تنظیمات دستگاه برش لیزر

برای تنظیم دستگاه برش لیزر می‌بایست مراحل زیر را انجام دهید:

پیدا کردن سرعت، توان و زمان

یکی از تاثیرگذارترین فاکتورها در تنظیمات دستگاه برش لیزر، سرعت و توان است. زمانی که این دو بخش به درستی تنظیم شوند، در کم کردن زمان انجام کار و رسیدن به نتیجه مطلوب کارکرد دستگاه تاثیرگذار هستند. از این رو برای تنظیمات سرعت و توان نهایت دقت را داشته باشید. کم کردن زمان کار کردن باعث کاهش هزینه‌های مصرفی می‌شود. چرا که برای هر دقیقه کار کردن با دستگاه برش لیزر هزینه پرداخت می‌کنید. پس بهتر است که سرعت کار را تا جای ممکن بیش‌تر کنید. همچنین باید حدود بهره‌برداری از دستگاه هم مورد توجه قرار دهید. با توجه به هدف استفاده از دستگاه به منظور برش و یا حکاکی، باید بهینه سازی صورت بگیرد.

 • تنظیم سرعت: سرعت بخشی از تنظیمات دستگاه است که چگونگی حرکت سریع یا آرام نازل لیزر، در جهت محورهای X و Y را نشان می‌دهد. توجه داشته باشید که هرچه سرعت بیش‌تر باشد زمان انجام کار با دستگاه کم‌تر شده، در این صورت به هزینه کم‌تری هم نیاز است‌. میانگین سرعت کار دستگاه برای ضخامت‌های سه میل 30 تا 35 میلی‌متر بر ثانیه برآورد می‌شود.
 • تنظیم توان: توان نیرویی است که اجازه می‌دهد تا لیزر بی توجه به مقدار سرعت، پرتو خود را پرتاب کند.  توان بالاتر باعث می‌شود که دستگاه حکاکی تیره‌تر و عمیق‌تری ایجاد کند. همچنین باعث افزایش توانایی آن برای متریال ضخیم‌تر جهت برش بهتر می‌شود. اگر توان دستگاه لیزر افزایش یابد. بدون شک سرعت برش لیزر نیز بالاتر می‌رود.‌ با این‌کار هزینه کم‌تری نیز برای برش نیاز است. این‌ نکته را در نظر بگیرید که در صورت استفاده طولانی مدت بیش از ۷۰ درصد توان دستگاه، طول عمر آن کاهش می‌یابد.‌
پیدا کردن سرعت، توان و زمان
پیدا کردن سرعت، توان و زمان

بیشتر بخوانید قیمت خدمات جوشکاری سال 1403

 اجرای فایل

برای اجرای فایل انجام مراحل زیر لازم است:

 • در این مرحله شما باید متریال را قرار داده سپس origin و محور z را تنظیم کنید.
 • فایل را توسط دانلود یا Ufile بارگذاری کنید.
 • بر روی test یا frame کلیک کنید.
 • اگه همه موارد تنظیم شده است روی دکمه  start/pause  را کلیک کنید.

بهینه سازی تنظیمات دستگاه لیزر برش

برای تنظیمات بهینه کافیست که اقدامات زیر را برای دستگاه انجام‌ دهید:

تنظیمات حکاکی

هدف از تنظیمات حکاکی این است که با سرعت هر چه بالاتر ، حک سفارشی به بهترین نحو اجرایی شود. تنظیمات بهینه برای حکاکی با توجه به نوع کاربرد دستگاه می‌تواند تا بالاترین سرعت حکاکی یعنی 600  میلی‌متر بر ثانیه و تنظیم دلخواه برای توان افزایش یابد. به طور مثال در فایلی که تعدادی مربع پشت سر هم با تعداد بالا دارد، سرعت 200 میلی متر بر ثانیه و توان متغیر( بیشترین حد مجاز 75)، می‌تواند حکاکی شود. این نکته را فراموش نکنید که برای دارا بودن عمق حکاکی متوسط می‌بایست توان را در میانه قرار دهید.

تنظیمات برش

در برش لیزر هم مانند حکاکی هدف این است که  برش مناسب با بالاترین سرعت انجام بگیرد. چنانچه در تنظیمات برش، سرعت و توان دستگاه روی ماکزیمم قرار داشته باشد، باز هم نمی‌توانید همه متریال را با آن برش دهید.

باید سرعت را کمی افزایش دهید تا مناسب برش متریال گوناگون شود. در فایل تستی، تعدادی مربع پشت سر هم در توان ماکزیمم 85 و سرعت متفاوت، برش خورده که با توجه به نوع متریال و ضخامت آن، بعضی مربع‌ها قابلیت برش دادن را ندارند. به همین دلیل هم به خوبی برش نخورده، از متریال جدا نشده و یا با کمی فشار خارج می‌شوند. این کار باعث کم شدن کیفیت کار می‌شود. در صورتی که تکه‌های مربع حتی پس از برش دادن هم به آسانی از سطح متریال  جدا شوند باز هم بهتر است که سرعت را 10 تا 20 درصد کمتر از آن مقدار تنظیم کنید.

تهیه جدول تنظیمات دستگاه برش لیزر

برای جدول تنظیمات برش، هنگامی که کار تست روی متریال‌ها به اتمام رسید، ویژگی‌های هر تکه کار نظیر نوع متریال و ضخامتشان را روی آن‌ها یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود که مشخصات تنظیمات انواع متریال‌ها را برای کارهای بعدی در اختیارتان باشد.  دستگاه لیزر می‌تواند مواد و متریال مختلف را برش و حکاکی کند. همچنین باید دقت داشته باشید که این موارد کافی نیست و باید با توجه به تجربیات خودتان که با استفاده از دستگاه بدست آورده‌اید، علاوه بر موارد گفته شده در بالا، کارتان را با کیفیت بالاتری انجام دهید. نوع موادی که قرار است برش بزنید، تاثیر زیادی روی تنظیمات دستگاه تاثیر دارد.

تهیه جدول تنظیمات دستگاه برش لیزر
تهیه جدول تنظیمات دستگاه برش لیزر

بیشتر بخوانید لیزر فایبر چیست؟ و 4کاربردهای آن

عوامل مؤثر بر دقت دستگاه برش لیزر

دقت دستگاه کیفیت برش را تعیین می‌کند. در نهایت محصولاتی که با کم‌ توانی و سرعت پایین برش می‌خورند، استانداردها و کیفیت مطلوب را ندارند.  از این رو در فرایند استفاده از دستگاه چندین فاکتور بر قدرت دستگاه و کیفیت محصولات تاثیر می‌گذارند:

نقطه کانونی لیزر

به اندازه نقطه ایجاد شده با لیزر پس از گذشت از کانون لیزر، نقطه کانونی گفته می شود. هر چقدر این نقطه بعد از متمرکژ شدن، کوچک‌تر باشد، دقت برش لیزر هم افزایش می‌یابد. دقت کنید که بهترین  میزان دقت برای برش دقیق ۰/۰۱ میلی متر است.

موقعیت میز کار

دقت میز کار و موقعیتی که در آن قرار دارد، می‌تواند تکرارپذیری کار برش را فراهم کند.

جنس و ضخامت قطعه کار

همانطور که گفته شد، جنس و ضخامت مواد قابل برش می‌تواند دقت دستگاه را مشخص کند. هرچقدر مواد ضخیم‌تری انتخاب کنید، دقت دستگاه کاهش می‌یابد.‌   به ‌طور مثال ناحیه برش ماده ای با ضخامت ۰/۳ میلی ‌متر بسیار کم‌تر از ماده‌ای با ضخامت ۲ میلی ‌متر است. جنس متریال هم روی دقت برش تاثیر می‌گذارد. دقت برش در متریال گوناگون متفاوت است.‌

راهکارهای بهبود دقت برش لیزر

برای بهبود دقت برش بهتر است موقعیت قرارگیری لنز دستگاه را به طور موثری تغییر دهید. موقعیت قرارگیری لنز دستگاه میزان تعیین کننده کنترل میزان دقت برش است. در صورتی که عمق کانونی لنز کم باشد نقطه پرتو کوچکتر بوده و در نهایت دقت بالاتر می‌رود. بهتر است طراحی نازل و فناوری کنترل جریان هوا را هم بهینه کنید. در پروسه پردازش و برش فلزات، اکسیژن توسط نازل فشرده شده و سپس پرتو لیزر بر روی سطح ماده پروژه فرستاده می‌‌شود.

در صورتی که بتوانید جریان هوا را بهینه کنید سرعت برش بدون افت کیفیت و دقت افزایش می‌یابد. همانطور که گفته شد، سرعت پردازش دستگاه برش لیزر تأثیر زیادی روی دقت برش دارد. زمانی که سرعت افزایش یابد، قطعه کار، برش نمی‌خورد و سرعت کم علائم سوختگی در لبه برش را شامل می‌شود. از این رو مهم‌ترین قسمت کار با این دستگاه، پیدا کردن سرعت مناسب است.‌

راهکارهای بهبود دقت برش لیزر
راهکارهای بهبود دقت برش لیزر

بیشتر بخوانید برش لیزر چیست؟ نحوه کار، مزایا و معایب و کاربرد

تست ماتریکس، روشی بهینه برای تعیین توان و سرعت مورد نیاز دستگاه

بهترین راه برای بهینه کردن تنظیمات دستگاه برش لیزر، انجام دادن تست آزمایشی است.‌ این تست را می‌توانید با جداکردن قطعه‌ای از متریال و تغییر دادن پی در پی قدرت و سرعت دستگاه انجام دهید.‌ تست ماتریکس با در نظر گرفتن این هدف انجام می‌گیرد. مراحل انجام این تست به شرح زیر است:

 • روی قطعه‌ای از متریال، یک جدول ۱۰*۱۰ رسم کنید.
 • دو متغیر سرعت ( محور افقی) و قدرت (محور عمودی) تعریف کنید.
 • هر ردیف از جدول را با مقدار متغیر سرعت و قدرت تست کنید.
 • عملیات برش را باید با کم‌ترین میزان سرعت و قدرت شروع کنید.
 • برای برش هر مربع، دو متغیر تعریف شده را بالا ببرید.
 • میزان سرعت و قدرت دستگاه را برای هر برش یادداشت کنید.
 • در انتها، مربعی را که به شکلی تمیز، دقیق و بدون خوردگی برش داده شده را برگزینید. با الگو قرار دادن آن می‌توانید بهترین میزان قدرت و سرعت دستگاه را برای انجام تنظیمات آن مشخص کنید.

نکات مهم درمورد تنظیم دستگاه برش لیزر

با توجه به نکات زیر می‌توانید خیلی بهتر و راحت‌تر دستگاه را تنظیم کنید:

 • تنظیم تمامی قسمت‌های دستگاه برش جهت بهینه شدن الگوی طراحی حائز اهمیت است.
 • پس از هر بار استفاده از انواع دستگاه برش لیزر، برای آماده کردن آن برای برش مواد بعدی می‌بایست تنظیمات اجزا را تغییر دهید.‌
 • مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه برش ریل‌های راهنما و کوپلینگ هستند که باید در طول فرایند برش تنظیم شوند.‌
 • با در نظر گرفتن نوع متریال، فاکتورهایی در دستگاه (سرعت، قدرت، فاصله کانونی و ..) را باید تغییر دهید.
 • قسمت‌هایی که به صورت بای دیفالت قرار دارند، با توجه به مقادیر مورد نظر می‌بایست مجدد آن‌ها را تنظیم کنید.
 • لنز دستگاه باید قدرتمند باشد تا برش سریع‌تر و مطمئن‌تر متریال انجام شود.
 • ضخامت موادی که قرار است آن‌ها را برش دهید، با نقطه لنز کانونی مشخص می‌شود.

تنظیمات صحیح دستگاه برش

برای تنظیمات دستگاه برش لیزر باید دقت دستگاه را مد نظر قرار دهید. چرا که اگر توان و سرعت دستگاه و همچنین دقت آن پایین باشد، محصولاتی که برش می‌دهید، کیفیت مطلوبی ندارند. این‌کار هزینه زیادی را دربر می‌گیرد. نقطه کانونی لیزر و موقعیت میز کار روی این کیفیت تاثیر دارند. برای تنظیم دستگاه بهتر است هنگامی که می‌خواهید متریال جدید را برش بزنید، تنظیمات دستگاه را طبق مواد جدید تغییر دهید. در این صورت متریال را باکیفیت بالاتری برش می‌زنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت لیزر پلاسکو مراجعه کنید.

منبع Laser cutting machine settings

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *