جوشکاری co2

جوشکاری CO2، یا جوشکاری با گاز دی‌اکسید کربن، یک فرایند جوشکاری صنعتی است که در آن از گاز دی‌اکسید کربن (CO2) به عنوان گاز حفاظتی و الکترود قطبی استفاده می‌شود. این روش جوشکاری یکی از روش‌های متداول در صنعت مکانیک و فلزکاری است و به دلیل قابلیت اجرا در سریع‌ترین زمان ممکن و هزینه نسبتاً کمتر، بسیار محبوب است.

در جوشکاری CO2، جریان الکتریکی از طریق الکترود مثبت (آنود) و الکترود منفی (کاتود) اعمال می‌شود. الکترود مثبت به عنوان سیم جوش عمل می‌کند و الکترود منفی، که به عنوان الکترود مقابل استفاده می‌شود، از جنس مس است. هنگامی که جریان الکتریکی در جایگزینی قطب‌ها ایجاد می‌شود، گاز CO2 از منطقه جوشکاری عبور می‌کند و محیط را از هوای خارجی در مقابل حفظ می‌کند. این گاز حفاظتی از جلوگیری از تماس فلزات با هوا و اکسیداسیون آنها جلوگیری می‌کند.

جوشکاری CO2 معمولاً برای اتصال قطعات فلزی به هم، مانند جوشکاری قطعات فولادی در صنعت خودروسازی، ساخت و ساز، صنایع لوله‌کشی و ساختمانی استفاده می‌شود. این روش می‌تواند در اتصال قطعات با ضخامت‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد و قادر است به اتصالات قوی و مقاوم در برابر فشار، لرزش و حرکت‌های مکانیکی دست یابد.

مزایای جوشکاری CO2 شامل سرعت بالا، هزینه کمتر نسبت به بعضی روش‌های دیگر جوشکاری، اتصالات قوی و مقاوم، قابلیت جوشکاری در ضخامت‌های مختلف و قابلیت اجرا در محیط‌های خارجی با وجود باد و جریان هوای قوی است. با این حال، برای دستیابی به نتایج بهتر، مهارت و تجربه جوشکاران در انجام این روش بسیار مهم است.

برای انجام خدمات برش لیزر و خدمات خمکاری فلزات با همکاران ما در لیزر پلاس در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما: 02146889206   ,    09338888599    ,   آیدی اینستاگرام: laserplus_ir

همان‌طور که از نام ” جوشکاری CO2 ” پیداست، در این فرآیند از دی اکسید کربن استفاده می‌شود. اصطلاح دیگر برای جوشکاری CO2 جوشکاری MAG است. دی اکسید کربن یک گاز فعال در این فرآیند جوشکاری است؛ زیرا برخلاف گاز بی اثر (جوشکاری MIG)، گاز با اتمسفر در مجاورت فرآیند جوشکاری واکنش داده و با حوضچه جوش واکنش نشان می‌دهد.

تفاوت بین جوشکاری CO2 و MIG چیست؟

CO2 و MIG

مزیت جوشکاری CO2 این است که یک فرآیند جوشکاری نسبتاً ارزان است. CO2 یک گاز محافظ ارزان است. به غیر از گاز محافظ، هیچ تفاوتی بین جوش CO2/MAG و جوش MIG وجود ندارد. فرآیند جوشکاری دقیقاً مشابه است. از یک دستگاه جوش می‌توان در هر دو فرآیند جوشکاری استفاده کرد. خوب است این واقعیت را در نظر بگیریم که جوش CO2 برای جوشکاری فلزات بی اثر مناسب نیست. فلزات گران‌بها نیز نامیده می‌شود. این به این دلیل است که مواد به اثر سایر مواد مانند گازهای فعال واکنش نشان نمی‌دهند.

جوشکاری CO2 چگونه کار می کند؟

در جوشکاری CO2 از یک سیلندر گاز برای تأمین گاز فعال استفاده می‌شود. بااین‌حال، جوش CO2 با استفاده از سیم جوش پر از گاز نیز امکان‌پذیر است. در حین جوشکاری، یک سیم جوش با استفاده از یک مشعل جوشکاری به سمت حوضچه جوش قطعه کار که قرار است جوش داده شود، تغذیه می‌شود. سیم جوش همراه با حوضچه مذابی که در حین جوشکاری ایجاد می‌شود ذوب و ذوب می‌شود. حوض مذاب در واقع فلز مذاب است. تا حدی در اثر ذوب ماده اولیه، ماده‌ای که در حال جوشکاری است، ایجاد می‌شود.

در طول جوشکاری CO2، دستگاه جوش ولتاژ ثابتی را تأمین می کند. این ولتاژ ثابت یک قوس اتصال کوتاه بین سیم جوش و موادی که قرار است جوش داده شود ایجاد می کند. اتصال کوتاه دمای بالایی بین مشعل جوش و قطعه کار ایجاد می کند. این امر باعث ذوب شدن لبه‌های جوش می‌شود. لبه‌های جوش همراه با سیم جوش، حوضچه جوش را تشکیل میدهند. با سرد شدن، حمام مذاب سخت میشود و یک اتصال جوشی قوی ایجاد خواهد شد.

کدام سیم‌های جوش CO2 و دستگاه‌های جوش وجود دارد

سیم های جوش CO2

در محدوده ما طیف گسترده‌ای از سیم‌های جوش CO2 و دستگاه‌های جوش CO2 را پیدا خواهید کرد. برای این فرآیند جوشکاری به شما توصیه می‌کنیم از سیم جوش TM SG2 استفاده کنید؛ که بر روی قرقره‌های 5 و 15 کیلویی موجود است. این قرقره 15 کیلویی دارای هسته فولادی با سیم جوش است.

در جوشکاری CO2 که با نام جوشکاری قوس فلزی گازی (GMAW) نیز شناخته می‌شود، از یک الکترود سیمی استفاده میشود که از طریق یک تفنگ جوش تغذیه میشود و توسط قوس الکتریکی ذوب میشود. این فرآیند شامل استفاده از گاز دی اکسید کربن به‌عنوان گاز محافظ برای محافظت از جوش در برابر آلودگی جوی است.

جوشکاری CO2 تخصص ما است. میتوانید از کارشناسان ما نوع خدمات درخواستی خود را بخواهید تا به بهترین نحو ممکن شمارا راهنمایی کنند.

مزایای جوش CO2 در ساخت

مزایای جوش CO2

راندمان بالا: جوشکاری CO2 یک فرآیند جوشکاری سریع است که میتواند در مدت زمان کوتاهی جوش هایی با کیفیت بالا ایجاد کند. این روش به ویژه برای کاربردهای تولید با حجم بالا مفید است.

تطبیق پذیری: جوش CO2 را می توان بر روی انواع فلزات از جمله فولاد نرم، فولاد ضد زنگ و آلومینیوم استفاده کرد. این آن را به روشی همه کاره برای نیازهای مختلف تولید تبدیل میکند.

مقرون به صرفه: جوش CO2 یک راه حل مقرون به صرفه در مقایسه با سایر روش های جوشکاری است. تجهیزات نسبتاً ارزان هستند و گاز مورد استفاده برای محافظ به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه است.

پاکسازی کاهش یافته: جوش CO2 سرباره بسیار کمی تولید می کند، به این معنی که زمان و تلاش کمتری برای تمیز کردن پس از جوشکاری لازم است.

به‌طور خلاصه، جوشکاری CO2 یک روش جوشکاری کارآمد، همه کاره، مقرون‌به‌صرفه و تمیز کردن آسان است که می‌تواند برای طیف وسیعی از کاربردهای تولیدی استفاده شود. برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه در حین تولید جوش با کیفیت بالا، از جوش CO2 در فرآیند تولید خود استفاده کنید.

در جوشکاری قوس CO2، سیم جوشی که در سیم‌پیچ پیچیده شده است، توسط موتور تغذیه به‌طور خودکار به مشعل جوش وارد می‌شود. سیم جوشی که از طریق نوک تماس برق می‌شود، به الکترودی تبدیل می‌شود که قوس بین خود و فلز پایه ایجاد می‌کند. گرمای قوس سیم و فلز پایه را ذوب می کند تا دوتکه فلز پایه را به هم متصل کند. در این حالت برای اینکه فلز جوش تحت تأثیر اکسیژن و نیتروژن جو قرار نگیرد، گاز CO2 از نازل مشعل جوش برای محافظت از حوضچه جوش تأمین می‌شود. شماتیک آن در زیر نشان داده شده است.

ویژگی ها
بطور کلی و خلاصه در مقایسه با جوشکاری قوس فلزی محافظ، جوشکاری قوس CO2 دارای مزایا و معایب زیر است.

مزایا جوشکاری قوس co2

مزایا جوشکاری قوس co2

  • از آنجایی که قطر سیم کوچک است، چگالی جریان جوشکاری زیاد است و بنابراین نرخ رسوب زیاد است.
  • غلظت خوب قوس باعث نفوذ عمیق می شود.
  • راندمان رسوب گذاری بالا و تشکیل سرباره اندک است که باعث می شود پس از هر بار عبور سرباره حذف نشود.
  • نرخ تولید قوس بالا است، در نتیجه هزینه جوش را کاهش می دهد و فرآیند را مقرون به صرفه تر می کند.
  • هیدروژن در فلز جوش کم است که به مقاومت در برابر ترک و خواص مکانیکی خوب کمک می کند.

معایب جوشکاری قوس co2

  • صفحه بادشکن در برابر باد شدید با سرعت 2 متر بر ثانیه یا بالاتر مورد نیاز است.
  • حتی اگر از کابل مجرای طولانی استفاده شود، ناحیه متحرک جوشکار محدود است.
  • قیمت منبع تغذیه بالاست.

اگر چنین مزایا و معایبی را با مزایا و معایب فرآیند جوشکاری قوس فلزی محافظت شده مقایسه کنید، بدیهی است که جوشکاری با قوس CO2 کارایی بالاتر، هزینه‌های جوشکاری کمتر و اقتصاد بهتر را ارائه می‌دهد. چنین اثرات سودمندی را میتوان در جوشکاری خودکار، به‌ویژه در جوشکاری رباتیک، به حداکثر رساند.

منبع:

https://www.kobelco-welding.jp/education-center/Fundamentals/Fundamentals01.html#:~:text=Even%20if%20a%20long%20conduit,welder’s%20movable%20area%20is%20limited.&text=The%20price%20of%20the%20power,welding%20costs%20and%20better%20economy.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *