تفاوت جوش آرگون و کربن دی اکسید

مانند تمام گازهای جوشکاری، تفاوت این دو گاز بستگی به کاربرد مورد استفاده دارد.  جوش CO2 یکی از رایج‌ترین گازهای مورد استفاده در جوشکاری TIG، MIG و MAG است. این گاز، کم‌هزینه‌ترین گاز محافظ است و می‌تواند به تنهایی، بدون گاز بی‌اثر استفاده شود.

جوش آرگون (Argon) و CO2 (دی اکسید کربن) دو گاز حفاظتی متداول در فرآیندهای جوشکاری هستند. هرکدام از این گازها ویژگی‌های خاص خود را دارند و در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه، تفاوت جوش آرگون و جوش co2 را توضیح می‌دهیم:

جوش آرگون یکی دیگر از گازهای محافظ رایج است که پروفیل نفوذ باریک‌تری ایجاد می‌کند و یک جوش تمیز، کوچک و محکم ارائه می‌دهد. اگرچه آرگون را می‌توان به تنهایی استفاده کرد، افزودن دی‌اکسید کربن به آرگون نفوذ را عمیق‌تر میکند و قوس را سفت می‌کند و جوشکاری خارج از موقعیت را بهبود می‌بخشد.

آرگون گرمای کمتری نسبت به CO2 خالص دارد و پاشیدگی کمتری تولید می‌کند. اما ترکیب آرگون و CO2 یک جوش ارزان، دقیق و تمیز را فراهم می‌کند.

برای انجام خدمات برش لیزر و خدمات خمکاری فلزات و خدمات جوشکاری co2 با همکاران ما در لیزر پلاس در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما: 02146889206   ,    09338888599    ,   آیدی اینستاگرام: laserplus_ir

 

تفاوت جوش آرگون و co2 چیست؟

تفاوت جوش آرگون و co2

تفاوت جوش آرگون و co2 تفاوت‌های کاربردی برای جوشکاری کربن، کم آلیاژ و مقداری فولاد ضدزنگ هستند. افزایش محتوای گاز CO2 باعث افزایش نفوذ جوش و ویژگی‌های خیس شدن مهره‌ها می‌شود. در سطوح بالاتر جریان و محتوای CO2 افزایش پاشیدگی گاز ممکن است منجر شود. تفاوت آرگون CO2 در نوع جوشی است که آن را میتوان برای پیوستن طیف گستردهای از مواد، هنگام جوشکاری متوجه شد.

رایج‌ترین تفاوت‌های آرگون – CO2 عبارت‌اند از:

آرگون - CO2

C2 یا 2٪ دی‌اکسید کربن و 98٪ آرگون
C25 یا 25% دی‌اکسید کربن و 95% آرگون
100% دی‌اکسید کربن
100% آرگون

متداول‌ترین گاز محافظ برای جوشکاری MIG خانگی و C25 است. به‌خصوص C25 برای جوشکاری خانگی بسیار موردعلاقه است، زیرا بین هزینه و کیفیت جوش نسبت به سایر روشهای جوشکاری، بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. C25 یک گاز چند منظوره خوب است و از مخلوط آرگون و دی‌اکسیدکربن تشکیل شده که تعادل مطلوبی بین مشخصات جوش بسیار باریک تولید شده در هنگام جوشکاری با 100٪ آرگون و فراریت جوشکاری با 100٪ دی‌اکسید کربن ایجاد میکند.

جوشکاری CO2 تخصص ما است. میتوانید از کارشناسان ما نوع خدمات درخواستی خود را بخواهید تا به بهترین نحو ممکن شما را راهنمایی کنند.

تفاوت جوش آرگون و co2 در جوشکاری فولاد ضدزنگ چیست؟

تفاوت جوش آرگون و co2

تفاوت جوش آرگون و co2 در جوشکاری فولاد ضدزنگ معمولاً با C2 یا 2% دی‌اکسید کربن و 98% آرگون انجام می‌شود. محتوای کمتر CO2 به معنای محتوای کربن جوش کمتر است که برای جوشکاری فولاد ضدزنگ ترجیح داده می‌شود. هم کربن و هم اکسیژن با فولاد ضدزنگ در گرمای قوس جوشکاری واکنش میدهند و درنتیجه مقداری اکسیداسیون و کاهش مقاومت در برابر خوردگی ایجاد می‌شود.

در مورد فولادهای زنگ نزن فریتی، که در صورت نیاز به افزایش مقاومت در برابر خوردگی استفاده میشود، تفاوت آرگون با 5 تا 10 درصد CO2 (همسان با سیم پرکننده مناسب) به طور کلی جوش شیمیایی قابل قبولی ایجاد می‌کند. این رویکرد افزایش کربن جوش را به حداقل می‌رساند، اما می‌تواند سرعت حرکت جوش را کاهش دهد.

گاز مورد استفاده در جوشکاری چیست؟

گاز کربن دی اکسید و آرگون

تفاوت جوش آرگون و co2، 100% CO2 که متداول‌ترین گازهای راکتیو مورد استفاده در جوشکاری MIG است در هزینه آن است. زیرا این گاز کم هزینهترین است و زمانی که هزینه مواد اولویت اصلی است، انتخاب خوبی است.

CO2 خالص نفوذ جوش بسیار عمیق را فراهم می‌کند که برای جوشکاری مواد ضخیم مفید است. با این حال، نسبت به زمانی که با گازهای دیگر مقایسه میشود، قوس کمتر پایدار و پاشیدگی بیشتری تولید می‌کند. اگر کیفیت و ظاهر جوش مهم است، انتخاب گاز مناسب ممکن است مهمتر باشد.

100% آرگون را می‌توان برای جوشکاری فولاد MIG استفاده کرد، اما تفاوت جوش آرگون و co2 این است که احتمالاً یک مهره جوش غیر جذاب بلند و باریک به دست می‌آورید که اغلب با یک زیر بر ضخیم همراه است که جوش را ضعیف می‌کند. آن‌ها همچنین به دلیل از دست دادن انعطاف‌پذیری شناخته‌شده‌اند، بنابراین جوشها می‌توانند شکننده باشند.

جمع بندی:

تفاوت جوش آرگون و co2 در انتخاب گاز محافظ برای اتصال موفقیت‌آمیز فلز بسیار مهم است. در بسیاری از کاربردهای جوشکاری، تفاوت جوش آرگون و co2 می‌تواند به بهبود بهره‌وری و عملکرد کمک کند، به‌خصوص اگر از تکنیک‌های انتقال اسپری معمولی و پالسی استفاده شود. متخصصان ما در دهها سال تجربه برای به اشتراک گذاشتن دارند، بنابراین اگر در مورد جوشکاری سؤالی دارید با ما تماس بگیرید.

منبع:
https://eurekaoxygencompany.com/2020/02/15/argon-co2-mixtures/#:~:text=Argon%20carries%20less%20heat%20than,alloy%2C%20and%20some%20stainless%20steel.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *