جوشکاری co2 در صنعت

جوشکاری CO2 یکی از روش‌های متداول در صنعت جوشکاری است. در این روش، برای ایجاد قوس الکتریکی بین قطب های مثبت و منفی از گاز CO2 به عنوان گاز حفاظتی استفاده می‌شود. این گاز باعث جلوگیری از تماس مستقیم قوس با هوا و اکسیداسیون مواد جوشکاری می‌شود و باعث کاهش تشکیل آلاینده‌های ناخالصی ناشی از فرآیند جوشکاری می‌شود.

از جواهرات گرفته تا هوافضا، ساختمان و پل، هر صنعتی که در آن از دو یا چند فلز استفاده می‌شود و یا فلزات ذوب می‌شود، جوشکاری لازم است. بیش از 30 روش مختلف برای رسیدن به هر یک از این پروژه‌های جداگانه جوشکاری وجود دارد، مانند جوشکاری قوس فلزی محافظ یا جوشکاری Smaw، جوشکاری TIG، جوشکاری لیزر که یک نوع جوشکاری معاصر است و اکنون محبوبیت بیشتری دارد.

 

برای انجام خدمات برش لیزر و خدمات خمکاری فلزات با همکاران ما در لیزر پلاس در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما: 02146889206   ,    09338888599    ,   آیدی اینستاگرام: laserplus_ir

برای مدتی طولانی در تاریخ، تقریباً تا قرن نوزدهم، جوشکاری Forge تنها فرآیند استفاده جوشکاری بود. تا زمانی که جوش قوس با الکترودها و جوشکاری سوخت اکسی اختراع شد. سریعاً پس‌ازآن، جوشکاری Smaw به وجود آمد و زمین خود را حفظ کرد و حتی اکنون نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. پیشرفت در صنعت جوشکاری از آن زمان رونق گرفته و بیشتر و بیشتر تجاری و صنعتی به‌دست‌آمده است. طیف عظیمی از صنایع وجود دارند که از جوشکاری به‌عنوان یک عامل کلیدی در فرآیندهای کاری خود استفاده می‌کنند. در اینجا چند صنعت وجود دارد که معمولاً از جوشکاری استفاده می‌شود:

هوافضا

کاربرد جوشکاری co2  در هوا فضا
درست است که پرچ‌ها محکم هستند اما به وزن سازه و توانایی قدرت نگهداری اضافه میکنند، بنابراین جوشکاری مناسب‌ترین و مؤثرترین روش برای فیوز فلزات یا نگهداری و چسیدن به آن‌ها در صنعت هوافضا است که از زمان ساخت اولین هواپیمای تجاری در این صنعت مورداستفاده قرارگرفته و به‌طور مداوم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

جوشکاری CO2 برای طولانی‌ترین زمان آنجا بکار رفت و تا به امروز برای کار تعمیر استفاده می‌شود. اما برای تولید، جوشکاری قوس الکتریکی خط مقدم را گرفته است. انواع دیگر جوشکاری مانند جوش قوس پلاسما و جوشکاری مقاومت برقی برای سایر کارهای موجود در فرآیند تولید مانند پیوستن به ورقهها یا سایر کارهای دقیق استفاده می‌شود.

جوشکاری هواپیما یکی دیگر از موارد بزرگ است. صنعت هوافضا از طیف گسترده‌ای از کاربردها، از جمله فرآیندهای جوشکاری CO2، جوشکاری SMAW، جوشکاری TIG، جوشکاری مداری و فرآیندهای پلاسما استفاده می‌کند.

فرآیندهای TIG و پلاسما بیشتر در تعمیرات هواپیما استفاده می‌شوند، درحالی‌که مهندسان اکنون از فرآیندهای جوشکاری CO2 برای ساخت هواپیما و جوشکاری قوس پلاسما و جوشکاری مقاومت الکتریکی برای اتصال ورق و سایر کارهای دقیق استفاده می‌کنند.

ساخت‌وساز و زیرساخت

کاربرد جوشکاری co2  در ساخت و ساز

صنعت ساخت‌وساز به‌طور گسترده‌ای از فولاد و آلومینیوم استفاده می‌کند و جوشکاری CO2 به‌طور گسترده‌ای مورداستفاده قرار می‌گیرد و میتوان با آن فلزات را جوشکاری کرد. بیش از نیمی از فولاد تولیدشده در جهان در ساخت‌وساز ساختمان‌ها استفاده می‌شود: هم مسکونی و هم تجاری. این به دلیل محکم بودن و عمر طولانی این فلز است که یک انتخاب محبوب است.

جوشکاری برای ساخت و ساز یک انتخاب درست است، زیرا تقاضا برای نگهداری سال‌به‌سال برخلاف پرچ و پیچ‌ها کاهش می‌یابد. جوشکاری همچنین روشی نسبتاً ساده و سریع برای تعمیر ماشین‌ها و کالاهای آسیب‌دیده است. جوشکاری FCAW و SMAW نیز معمولاً در ساخت‌وسازها مورداستفاده قرار می‌گیرد با اینکه به نظر می‌رسد که کثیف است اما سبک‌تر است. جوشکاری قوس پلاسما در مورد جزئیات و دقت همان چیزی است که به دنبال آن است.

راه‌آهن

کاربرد جوشکاری co2  در راه آهن

ناگفته نماند که جوشکاری برای راه‌آهن ضروری است. این‌که در ساخت محفظه‌های مختلف یا پیوستن ریل‌ها، جوشکاری بسیار مهم و کاربردی است. جوشکاری لکه‌دار و یک بخش زیر آن به نام جوش شات ثابت‌شده است که در فیوز کردن فولاد و آهن در کنار هم مؤثر است.

از ساخت ریل قطار و واگن قطار گرفته تا ساخت عظیم کشتی‌های مسافربری، تانکرها و جوشکاری عمومی کشتی، این دو صنعت قطعاً همه در مورد جوشکاری هستند. جوشکاری تعمیر و نگهداری نیز در این صنایع کلیدی است زیرا هم سریع و هم ازنظر اقتصادی سالم است.

حمل‌ونقل دریایی

کاربرد جوشکاری co2  در حمل و نقل دریایی

قایقها، کشتی‌های مسافرتی، کشتی‌های باری و همچنین ظروف حمل‌ونقل، مخازن بزرگ و زیردریایی‌ها، جوشکاری نقش بزرگی، در تولید آن‌ها بازی می‌کند. همان‌طور که قبلاً نیز ذکر شد، پرچ‌ها می‌توانند انتخابی مناسب باشند درصورتی‌که به دنبال محکم بودن اتصالات باشید، اما جوشکاری ترجیح داده می‌شود زیرا سبک وزن است و حفظ آن بسیار ساده‌تر است.

همچنین این یک فرایند سریع است که بسیار اقتصادی‌تر از استفاده از پرچ و پیچ و مهره است و از این ‌رو اولین انتخاب از زمان جنگ جهانی دوم بوده است. کار و تعمیر و نگهداری روزمره نیز می‌تواند با جوشکاری برخلاف سایر فرآیندهای دیگر، کارآمدتر انجام شود و کاملاً صریح، به همه این موارد اغلب احتیاج ندارد.

تولید

تولید شامل همه‌چیز از رایانه‌ها گرفته تا ماشین‌آلات خوب، مبلمان و حتی ماشین‌آلات خاص برای تولید انبوه است! جوشکاری CO2 یک روش جوشکاری رایج است که در صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرد و در تولید موردعلاقه است. چرا؟ زیرا سرعت، کار آیی و همچنین مقرون‌به‌صرفه بودن را داراست و با توجه به دو عامل قبلی آن را به یک انتخاب ارجح تبدیل می‌کند. این‌ها برخی از صنایع اصلی هستند که در آنها جوشکاری یک امر مطلق است و پیشرفت‌های فن‌آوری در جوشکاری ثابت‌شده است که برای خود صنایع سودمند است!

ساخت‌وساز عمومی

جوشکاری CO2 با فولاد سنگ بنای اصلی صنعت ساختمان است. درصد عظیمی از فولاد تولیدشده در سطح جهان در ساخت ساختمان‌های تجاری و مسکونی و همچنین بسیاری از سازه‌های بزرگ دیگر استفاده می‌شود… این یکی از بازارهای بزرگ برای جوشکارها و لوازم جوشکاری جهانی است!

خودروسازی

کاربرد جوشکاری co2  در خودرو سازی

جوشکاری خودرو بسیار بزرگ است – از ساخت اتومبیل تا تعمیرات سرسام آور و فراتر از آن. هم فرآیندهای جوشکاری سنتی CO2 و هم جوشکاری مقاومتی معمولاً برای مونتاژ و تعمیر اتومبیل‌ها، موتورسیکلت‌ها و سایر وسایل نقلیه مورداستفاده قرار می‌گیرند، زیرا جوش قوی‌ای را ارائه می‌دهند که سال‌ها دوام می‌آورد… حتی برای نازک‌ترین مواد.

آیا می‌دانستید یک ماشین متوسط تقریباً 5000 جوش استفاده می‌کند. این بسیار جالب و شگفت‌انگیز است!

تعمیر و نگهداری + ساختهای دیگر

جوشکاری تعمیر و نگهداری در ساختمان‌های تجاری استفاده می‌شود، به‌خصوص اگر جوشکار مهارت‌های دیگری داشته باشد – چه در لوله‌کشی یا برق. جوشکاری می‌تواند ماشین‌آلات، ابزار، لوله‌ها، لوازم‌خانگی و بسیاری موارد دیگر را تعمیر کند.
آیا می‌دانستید؟ جوشکاری همچنین در تولید انبوه قطعات کامپیوتری مانند مادربردها و همچنین مبلمان و ابزارهای بزرگ استفاده می‌شود.

 خدمات جوشکاری CO2 تخصص لیزر پلاس است. میتوانید از کارشناسان ما نوع خدمات درخواستی خود را بخواهید تا به بهترین نحو ممکن شما را راهنمایی کنند.

منبع:

https://www.dnhsecheron.com/blogs/industries-where-welding-is-commonly-used

https://dynaweld.com.au/top-5-industries-that-use-welding-and-welding-supplies/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *