تفاوت بین برش سی ان سی و برش لیزری

دستگاه های CNC و برش لیزری دستگاه های محبوبی هستند که سازندگان از آنها برای برش و حکاکی مواد استفاده می کنند. تفاوت بین برش سی ان سی و برش لیزری می تواند باعث سردرگمی کسانی شود که در پردازش ورق فلزی یا غیرفلزی کار می کنند و تصمیم گیری در مورد اینکه کدام دستگاه بهتر برش می دهد و برای کار آنها مناسب تر است دشوار است.

در ابتدا باید گفت که اصطلاح CNC به هر ابزاری اطلاق می شود که توسط ماشین های کنترل عددی کامپیوتری مدیریت می شود که معمولاً ماشین های فرز (معروف به ماشین های cnc) و ماشین های برش لیزری هستند. برنامه برش و هر کدام افزایش بهره وری، عملکرد، قابلیت و ضایعات کمتر در قطعات برش خورده را فراهم می کند.

برای انجام خدمات برش لیزر و خدمات خمکاری فلزات و خدمات جوشکاری co2 با همکاران ما در لیزر پلاس در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما: 02146889206   ,    09338888599    ,   آیدی اینستاگرام: laserplus_ir

تفاوت بین برش سی ان سی و برش لیزری

هر دو دستگاه از انواع روش های برش فلز هستند که عملیات برش را با راندمان بالا و عملکرد خوب ارائه می دهند، اما همچنان تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. هر کدام فقط برای برش مواد خاصی بهترین کار را دارند و هر کدام ویژگی ها و مزایای منحصر به فردی دارند. در این مقاله نحوه عملکرد این دو دستگاه را معرفی کردیم و تفاوت ها و مزایای هر دو را آشکار کردیم و به این سوال پاسخ دادیم که کدام دستگاه برش لیزر فلزات و دستگاه برش CNC در پردازش مواد موفق تر هستند.

برش سی ان سی و برش لیزری دو روش متفاوت برای برش مواد فلزی هستند. در برش سی ان سی، یک دستگاه کنترل عددی کامپیوتری (CNC) برای کنترل حرکت دستگاه برش استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها معمولاً شامل یک ابزار برش مانند سرهای برش پلاسما، سرهای برش گاز، سرهای برش آب یا سرهای برش سیمی هستند. در برش لیزری، یک پرتو لیزر برای برش استفاده می‌شود.

برش سی ان سی برای برش مواد فلزی با ضخامت مختلف و در اندازه‌های مختلف مناسب است. با استفاده از برش سی ان سی، می‌توان قطعات با دقت بالا و با حفظ خواص مادی مواد برش داد. همچنین، برش سی ان سی معمولاً برای برش مواد فلزی ضخیم و سنگین استفاده می‌شود. با این حال، برش سی ان سی برای برش مواد فلزی نازک با دقت بالا ممکن است کارایی کمتری داشته باشد.

برش لیزری نیز برای برش مواد فلزی با ضخامت مختلف و در اندازه‌های مختلف مناسب است. با استفاده از لیزر، می‌توان قطعات با دقت بالا و بدون تغییر در خواص مادی مواد برش داد. همچنین، برش لیزری معمولاً سریعتر از برش سی ان سی است و دقت برش بسیار بالاتری دارد. با این حال، هزینه تجهیزات لیزر برش بالاتر است و در برخی موارد، ممکن است برای برش مواد فلزی ضخیم کارایی کمتری داشته باشد.

با توجه به مزایا و معایب هر دو روش، برای انتخاب بهترین روش برش برای پروژه خود، باید نوع مواد قابل برش، ضخامت، دقت و هزینه را در نظر بگیرید. همچنین، برای برش مواد فلزی نازک و برش دقیق، برش لیزری بهترین گزینه است، در حالی که برای برش مواد فلزی ضخیم و سنگین، برش سی انسی بهترین گزینه است.

دستگاه برش CNC

کاترهای CNC ماشین های اتوماتیکی هستند که عملیات برش را بر اساس نقشه طراحی شده در یک سیستم کامپیوتری و نرم افزارهای برداری مانند اتوکد یا کورل دراو انجام می دهند. هد برش با مواد در تماس است و از ابزاری شبیه مته برای برش طول، عرض و عمق مواد استفاده می کند.

در این فرآیند ، برش CNC مواد را به سرعت و با دقت برش می دهد یا خراش می دهد یا سوراخ می کند . برش های لیزری می توانند موادی مانند پلاستیک، فوم، چوب، کامپوزیت ها، اکریلیک را برش دهند و برای برش فولاد، آلومینیوم و سایر ورق های فلزی ایده آل هستند.

در استفاده از این دستگاه ها طرحی که باید برش داده شود توسط طراح برنامه ریزی شده و در اختیار کامپیوتر .دستگاه قرار می گیرد و سرعت، حرکات رو به عقب، مسیر برش، عمق برش و میزان نفوذ مشخص می شود. فرآیند برش ساخته شده بر روی دستگاه CNC ضایعات بسیار کمتری را در مقایسه با سایر روش های برش معمولی ایجاد می کند که باعث هدر رفت کمتر و در نتیجه کاهش هزینه ها می شود.

مزایای دستگاه برش CNC

این دستگاه ها دارای سرعت و گشتاور بالایی می باشند که عملکرد بسیار خوبی در حفاری و سوراخ کاری مواد دارند. برخی از مزایای آن عبارتند از:

  • دقت بالا

 کل فرآیند برش طبق طرح ارسالی به دستگاه انجام می شود، در نتیجه فرآیند برش بدون دخالت انسان انجام می شود و کاملا دقیق و بدون عیب و خطا می باشد.

  • تنظیمات سفارشی

 سرعت برش و مسیر کاملاً قابل تنظیم است، بنابراین فرآیند برش کاملاً قابل تنظیم است.

  • هزینه کم

 قیمت پایین دستگاه های CNC یک مزیت بزرگ برای آنها است. به علاوه میزان ضایعات تولیدی بسیار کمتر از سایر روش های برش دستی و سنتی است. ضمناً میزان کم مصرف برق در این دستگاه ها برای واحدهای تولیدی کارخانه حائز اهمیت است.

دستگاه برش لیزری

مانند دستگاه های برش لیزر فلزات و غیر فلزات، دستگاه های برش لیزری از سیستم های کامپیوتری عددی (CNC) برای هدایت هد های برش استفاده می کنند. اما در نحوه برش با آنها تفاوت دارند. دستگاه های لیزر صنعتی همانطور که از نامشان پیداست از یک پرتو لیزر متمرکز و قدرتمند برای برش فلز و مواد غیرفلزی استفاده می کنند.

فرآیند برش در این دستگاه ها بر اساس حرارت بوده و کاملا غیر تماسی می باشد. یعنی پرتو لیزر با گرمای خود به سطح ماده نفوذ می کند و انرژی حرارتی و دمای بسیار بالا باعث ذوب، جدا شدن و برش در آن ناحیه می شود.

همچنین بخوانید: دستگاه برش لیزر آلومینیوم

دستگاه های برش لیزری به دلیل توانایی خود در ایجاد اشکال و طرح های مختلف برش و دقت و ظرافت بالا مشهور هستند. ضخامت برش یک دهم میلی متر است. این دقت و ظرافت باعث شده است که بیشتر در بسیاری از صنایع خوب مانند الکترونیک، داروسازی و جواهرات استفاده شود. دستگاه برش لیزری برای برش موادی مانند فلز (فولاد، آلومینیوم، مس، برنج و فلزات گرانبها)، شیشه، فوم، اکریلیک، سنگ های قیمتی، چوب، کاغذ و بسیاری دیگر مناسب است.

مزایای دستگاه برش لیزری

دستگاه های برش مبتنی بر فناوری لیزر دارای مزایای بسیاری هستند که برخی از آنها عبارتند از:

  • لبه های تمیز

 لبه های برشی که ایجاد می کنند به قدری صاف هستند که بعد از اتمام کار نیازی به پرداخت اضافی ندارند.

  • دقت بالا

فرآیند برش بسیار دقیق و تمیز است.

  • راندمان بالا

 لیزرها می توانند سخت ترین فلزات و سنگ های قیمتی را به طور موثر برش دهند. به خصوص که آنها برای نمونه سازی سریع با سطح جزئیات بالا مناسب هستند.

تفاوت برش لیزر و cnc

مقایسه برش CNC و لیزر

اگرچه ماشین‌های برش لیزری مانند CNC از جهت گیری برداری برای هدایت و برش سر استفاده می‌کنند، تفاوت بین CNC و کاربرد و اجزاء از پایه است. برش CNC و برش لیزری در ساخت قطعات  دقیق مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقایسه با دستگاه های CNC، دستگاه های لیزر توانایی بیشتری در اجرای طرح ها و اشکال پیچیده دارند. با این حال، CNC می تواند برای برش و سوراخ کردن مواد ضخیم تر مفید باشد.

برخی از مواد غیر فلزی و حساس به حرارت مانند مواد پلاستیکی و قابل احتراق در برش لیزری احتمال اشتعال و تاب برداشتن دارند که در این صورت باید از دستگاه های برش مکانیکی استفاده کرد.

همچنین بخوانید: دستگاه برش لیزر آهن

در لیزر ضخامت برش یک صدم میلی متر است اما در CNC حداقل 1 میلی متر است.

قیمت تجهیزات لیزر بسیار بالاتر است و یکی از دستگاه های گران قیمت محسوب می شود در حالی که CNC قیمت بسیار مقرون به صرفه تری دارد. با این حال، از آنجایی که برش لیزری یک فرآیند غیر تماسی است، به مرور زمان کند نمی شود و کیفیت خود را برای سال ها استفاده حفظ می کند.

این مقاله برخی از تفاوت‌های بین برش لیزر و CNC را ارائه می‌کند. با این حال، تصمیم به استفاده از هر کدام ممکن است بر اساس نیاز سازنده متفاوت باشد. اگر هنوز نمی دانید کدام دستگاه برای شما موثرتر است، اطلاعات خود را از مشاوران و کارشناسان لیزر پلاس دریافت کنید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

انواع برش آهن در لیزر پلاس

مجموعه صنعتی لیزر پلاس یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات برش لیزر آهن در تهران است که با به کارگیری پیشرفته ترین و کاملترین دستگاه های روز دنیا توانایی انجام خدمات برش cnc  فلزات و غیره را دارد. این مجموعه به کمک نیروهای ماهر و متخصصان و کارشناسان با تجربه در این زمینه به ارائه انواع خدمات برش لیزر فلزات، جوشکاری، خمکاری، مونتاژ، خدمات برش cnc  آلومینیوم و دیگر آلیاژهای فلزات مختلف می پردازد.

در این مجموعه به دلیل استفاده از تعداد زیادی از دستگاه های صنعتی و پیشرفته تمامی سفارشات در کوتاه ترین زمان ممکن و با دقت و کیفیت بالایی انجام می شوند و با خیالی آسوده می توانید از خدمات این مجموعه استفاده کرده و کیفیت محصولات تولیدی خود را بالاترین حد ممکن رسانده و باعث سود اوری بیشتر کارخانه خود شوید.

سوالات متداول

مقایسه برش CNC و لیزر در ضخامت چگونه است؟

در لیزر ضخامت برش یک صدم میلی متر است اما در CNC حداقل 1 میلی متر است.

قیمت برش سی ان سی کمتر است یا برش لیزری؟

قیمت تجهیزات برش لیزر بیشتر است و یکی از دستگاه های گران قیمت محسوب می شود در حالی که برش سی ان سی قیمت بسیار مقرون به صرفه تری دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *