لیزر فایبر

دستگاه لیزر فایبر یکی از تجهیزات به کار رفته در صنعت حکاکی است که به کمک لیزر به ایجاد نوشته، طرح و نگار روی اشیای مختلف می پردازد.  استفاده از لیزر در صنعت حکاکی، سرعت و راحتی انجام کار را بالا برده است و به همین جهت خرید و فروش دستگاه های لیزر فایبر بیشتر از پیش شده است.

توجه داشته باشید که در گذشته صنعت حکاکی با استفاده از وسایلی چون دستگاه CNC، دریل و فرز صورت می‌گرفته است. این وسایل با وجود این که می‌توانستند توسط کامپیوتر کنترل شوند ولی باز هم یک سری اشتباهات در طول حک روی اشیا اتفاق می افتاد. از طرفی سرعت انجام کار با این دستگاه ها پایین بود. این چنین بود که با تولید دستگاه لیزر فایبر صنعت حکاکی نیز گسترده تر شده و پیشرفت زیادی پیدا کرد.

لیزر فایبر دلیل نام‌گذاری

از آن جایی که دستگاه لیزر فایبر از فیبر نوری برای حک و یا برش فلزات استفاده میکند و به نوعی در ساختار آن فیبر نوری به کار رفته است، بر همین اساس این دستگاه را با نام دستگاه لیزر فایبر می‌شناسند. ناگفته نماند که فیبر نوری می‌تواند دقت و حساسیت دستگاه را بالا ببرد و به همین دلیل لیزر فایبر می‌تواند حتی در حساس ترین نقاط نیز به انجام حکاکی بپردازد.

توجه داشته باشید که استفاده از دستگاه لیزر فایبر در صنایع مختلفی رواج دارد که از جمله می‌توان به صنعت خودرو سازی، ساعت سازی، پزشکی، برش فلزات، جوشکاری، مونتاژ، لیزر فلزات و … اشاره کرد. اما باید بدانید که اندازه هر یک از دستگاه های فایبر به کار رفته در این صنایع، با یکدیگر متفاوت است .

تاثیر فیبر نوری در دستگاه لیزر فایبر

تاثیر فیبر نوری در دستگاه لیزر فایبر

مهم ترین تأثیر و البته برترین ویژگی فیبر نوری در دستگاه های لیزر فایبر، دقت بالای فیبر نوری است. در واقعا فیبر نوری به دستگاه کمک میکند تا حجم انبوهی از اطلاعات را هم با سرعت بالا و هم با حساسیت زیاد روی سطوح حکاکی کند. از طرفی فیبر نوری از بروز تداخلات الکتریکی در داخل دستگاه جلوگیری میکند.

کابرد دستگاه لیزر فایبر

به طور کلی می‌توان گفت که از دستگاه لیزر فایبر برای برش فلزات، حکاکی، لیزر فلزات، جوشکاری و مونتاژ استفاده می‌کنند. قدرت بالای دستگاه لیزر فایبر، به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید نوشته های کوچکی روی فلزات از جمله بارکد و یا شماره سریال آن ها را ایجاد کنید. از دیگر کاربرد های این دستگاه می‌توان به توانایی برش لیزری آن اشاره کرده که این کار را به وسیله ذوب فلزات به صورت ایجاد خطوط انجام می‌دهد که حداقل ضخامت این خطوط کمتر از ۲ میلی متر است.

مزایای استفاده از لیزر فایبر

مزایای استفاده از لیزر فایبر

دستگاه لیزر فایبر مزایای بسیار زیادی دارد و همین علت سبب شده است تا استفاده از آن در صنایع گوناگون بسیار گسترده تر شود.

ماندگاری بالا؛ قدرت مکانیکی دستگاه لیزر فایبر به قدری بالا است که کمتر دچار اختلال می‌گردد و از این رو قطعات آن نیز کمتر ساییده و یا خورده می‌شوند و نتیجه آن افزایش طول عمر مفید دستگاه است.

داشتن دقت و صحت زیاد؛ همان طور که گفتیم دستگاه لیزر فایبر برای حکاکی و یا برش فلزات از فیبر نوری استفاده می‌کند و به همین دلیل قطر اشعه لیزر این دستگاه باریک تر  و دقت حکاکی دستگاه نیز بیشتر است.

قابلیت کار بر روی مواد مختلف؛ دقت و حساسیت بالای دستگاه لیزر فایبر سبب شده است تا در حوزه های مختلفی از آن استفاده کنند که به عنوان مثال می‌توان به حوزه هوافضا و یا کامپیوتر اشاره کرد. از طرفی دستگاه لیزر فایبر می‌تواند بر روی مواد فلزی و یا غیر فلزی عملکرد خوبی داشته باشد و نباید این ویژگی را بر گسترش عملکرد آن در صنایع مختلف نادیده گرفت.

سرعت بالا در حکاکی؛ اشعه لیزری به کار رفته در لیزر فایبر می‌تواند با سرعت بالا به حکاکی بپردازد و از طرفی حین انجام کار نیز کمتر دچار اختلال می‌شود.

قابلیت تنظیم شدت اشعه لیزر؛ از دیگر ویژگی های منحصر به فرد لیزر فایبر می‌توان به قدرت تنظیم اشعه آن اشاره کرد. به طوری که می‌توان برای حکاکی شدت اشعه را کم و برای برش شدت اشعه را بالا برد.

صرفه جویی در مصرف انرژی؛ دستگاه لیزر فایبر لیزر پلاس نیازی به خنک کننده ندارد چرا که عملکرد آن به گونه ای است که داغ نمی‌کند و نتیجه این ویژگی صرفه جویی در مصرف انرژی میباشد.

 

عملکرد دستگاه لیزر فایبر

عملکرد دستگاه لیزر فایبر

دستگاه لیزر فایبر به صورت زیر عمل کرده و به حکاکی روی مواد مختلف و یا برش آن ها می‌پردازد؛

ایجاد نور در دیودهای لیزری؛ دیودهای لیزری در دستگاه لیزر فایبر نقش منبع پمپ را ایفا می‌کنند چرا که برق دریافتی را به نور تبدیل کرده و وارد کابل فیبر نوری می‌کنند.

هدایت چراغ کابل فیبر نوری؛ کابل فیبر نوری از هسته و روکش تشکیل شده است. نور درون هسته فیبر که از جنس شیشه سیلیس است، حرکت می‌کند و در نهایت به روکش فلزی فیبرهای نوری برخورد کرده و با بازتاب شدن، دوباره به هسته باز می‌گردد. نتیجه این کار متمرکز شدن تمامی پرتوهای نور در یک نقطه است تا بتوانند با قدرت بیشتری به لیزر فلزات بپردازند.

تقویت نور در حفره لیزر؛ پرتوهای نور حاصل از بازتاب فیبر نوری، درون حفره لیزر جمع می‌شوند و از طریق فرایندهایی تقویت می‌گردند تا با قدرت بیشتری به انجام عملکرد خود بپردازند.

ایجاد نوری با طول موج مخصوص؛ همان طور که گفتیم دستگاه لیزر فایبر می‌تواند شدت اشعه خود را تنظیم کند. این امر با تغییر قدرت نور درون حفره لیزر صورت میگیرد‌. در واقع حفره لیزر با عنصر دامپینگ طول موجی متفاوت برای پرتوهای نوری ایجاد می‌کند که قدرت برش متفاوتی دارند.

شکل‌ گیری پرتوهای لیزر و آزاد شدن آن؛ در نهایت فوتون های نوری از حفره لیزر خارج می‌شوند و با عبور از لنز های مختلف، به شکل های متفاوتی در می آیند‌.

دستگاه لیزر فایبر را از کجا تهیه کنیم؟

لیزر پلاس مجموعه ای گسترده برای ارائه خدمات برش لیزر، جوشکاری، مونتاژ و … است که البته در کنار ارائه خدمات به فروش محصولات نیز می‌پردازد. انواع مختلفی از دستگاه لیزر فایبر در برندها و اندازه های گوناگون را می‌توانید در مجموعه لیزر پلاس پیدا کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *