کار با دستگاه برش لیزر

دستگاه برش لیزر در صنعت کنونی ایران بسیار پرکاربرد است، بنابراین اپراتورهای این دستگاه ها باید تا حد امکان از خطرات آن آگاه باشند. یادگیری نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزر می تواند از آسیب های جبران ناپذیر جلوگیری کند. از آنجایی که دستگاه برش لیزر فلزات منبع انرژی است و با تمرکز این انرژی در نقطه خاصی حکاکی و برش می زند، دستورالعمل های ایمنی کار با برش لیزری باید به دقت رعایت شود.

برای انجام خدمات برش لیزر و خدمات خمکاری فلزات و خدمات جوشکاری co2 با همکاران ما در لیزر پلاس در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما: 02146889206   ,    09338888599    ,   آیدی اینستاگرام: laserplus_ir

نکات ایمنی کار کردن با دستگاه برش لیزر

فرقی نمی کند که فلز یا غیرفلز را با دستگاه لیزر برش دهید. در نهایت باید نکات ایمنی و اولیه را رعایت کنید. با توجه به خطراتی که دستگاه ممکن است برای اپراتور و کارگاه مربوطه داشته باشد، رعایت نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزر می تواند تمامی افراد حاضر در صحنه را از خطرات احتمالی مصون نگه دارد و همچنین از بسیاری از خسارات جانی و مالی جلوگیری کند.

از طرفی در صورت عدم توجه به نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزر ممکن است خود دستگاه آسیب ببیند و هزینه های جدی را برای شما به همراه داشته باشد. در زیر به بررسی نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزری می پردازیم.

 استفاده از عینک محافظ

مهمترین قسمت سیستم برش لیزری نور است که حاوی انرژی بسیار بالایی است و فرآیند برش را انجام می دهد. با توجه به ماهیت نور و طول موج آن پرتو لیزر، نگاه مستقیم به آن می تواند برای چشم بسیار مضر باشد. اپراتور دستگاه برش لیزر cnc باید همیشه از عینک ایمنی استفاده کند.

دسترسی به دستگاه در نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزر

دسترسی به دستگاه

با توجه به خطرات زیادی که ممکن است در اطراف این دستگاه رخ دهد، باید آن را در مکانی قرار داد که فقط برای اپراتور و افراد مسئول در دسترس باشد، دور از دسترس کودکان و افرادی که در شرایط کاری نیستند. یکی از مهم ترین خطراتی که افراد را در هنگام استفاده از دستگاه برش لیزر تهدید می کند آسیب چشم و پوست است.

 ایمنی محیط کار

از آنجایی که در دستگاه برش لیزر از امواج لیزر استفاده می شود و این پرتوها عموماً با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، این دستگاه را نباید در نزدیکی مواد قابل اشتعال یا انفجار قرار داد. در این مورد رعایت نکات ایمنی برای کار با دستگاه برش لیزر بسیار مهم است.

درب دستگاه بسته باشد

دستگاه های برش لیزری معمولا دارای روکشی هستند که روی قسمت کار قرار می گیرد. زمانی که قطعه کار را داخل دستگاه قرار می دهید، این درب باید بسته باشد تا فرآیند برش به صورت سالم و ایمن انجام شود.

دکمه توقف سریع

در هر زمانی که کارگاهی در حال اجراست و ماشینی در حال انجام کاری است ممکن است حادثه یا مشکلی در فرآیند کار رخ دهد بهترین و همچنین سریع ترین راه حل استفاده از کلید یا استپ سریع است. این دکمه معمولا قرمز و بزرگتر از دکمه های دیگر است.

همچنین بخوانید: تفاوت برش لیزر و پلاسما

دکمه در مکانی است که اپراتور در صورت بروز هر اتفاقی به راحتی می تواند به آن دسترسی پیدا کند. دستورالعمل های ایمنی برای کار با برش لیزر در این مورد کاملاً واضح است و انجام این کار باید در اولویت باشد. هنگام برش مواد غیر فلزی ممکن است در اثر برش آتش بگیرند! بنابراین مقدار قابل توجهی گرما نیز تولید می شود.

 برق دستگاه را خاموش کنید

از آنجایی که دستگاه برش لیزر تمام توان خود را از برق ورودی می گیرد، هرگونه نقص، اتصال، جرقه و غیره. در مواقعی که گام قرمز کار نمی کند سریع برق ورودی دستگاه را کاملا قطع کرده و آن را قطع کنید. البته می توانید با استفاده از استپر موتور دستگاه لیزر برق موتور را قطع کنید.

در جای خشک نگهداری شود

از آنجایی که این وسیله یک وسیله الکترونیکی ارزشمند و خطرناک است، باید در جای خشک نگهداری شود و از مصرف آن در مکان های مرطوب خودداری شود. این ممکن است در بین جنبه های ایمنی کار با دستگاه برش لیزری بدیهی به نظر برسد، اما توجه به محیطی که دستگاه در آن قرار می گیرد بسیار مهم است.

ایمنی

اتصال زمین

متأسفانه در ایران استفاده از اتصال زمین یا میله زمین مرسوم نیست. دستورالعمل ایمنی برش لیزر می گوید که این اتصال باید به زمین انجام شود تا به دلیل ولتاژ بالای تیوب لیزر و انرژی الکتریکی ذخیره شده در دستگاه از هرگونه شوک الکتریکی به بدنه جلوگیری شود.

کلید محافظ

همانند بسیاری از دستگاه های دیگر، دستگاه برش لیزری باید دارای کلید ایمنی باشد تا در صورت بروز خطر یا برق گرفتگی، اتفاقی برای اپراتور دستگاه رخ ندهد. این یکی از مهمترین نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزری است زیرا ارتباط مستقیمی با زندگی انسان دارد.

قرار گرفتن در معرض پرتو لیزر می تواند باعث آسیب جدی به چشم یا سوختگی پوست شود. لبه های تیز می تواند باعث پارگی و سوراخ شدن زخم شود.

محافظ برق

همیشه این امکان وجود دارد که در شهر شما قطعی برق رخ دهد و یا نوسانات زیادی در سیستم برق شهر وجود داشته باشد. استفاده از رابط حفاظت برق می تواند به عنوان یک سپر در برابر آنها عمل کند و از خرابی زودرس دستگاه شما جلوگیری کند.

 نظافت دستگاه

نظافت در تمامی دستگاه ها و تجهیزات ضروری است. تمیز کردن سطوح دستگاه عمر آن را افزایش داده و از خطرات بعدی جلوگیری می کند. این اصل برای هر کسی که در کار فنی مشغول به کار است یک واقعیت ثابت شده است.

 نگهداری از لنز دستگاه

مهمترین قسمت دستگاه لیزر شما لنز و آینه است. تمیز کردن دوره ای یا حتی هفتگی باعث افزایش عملکرد آنها و جلوگیری از آسیب دیدن آنها می شود. هر چه دستگاه بیشتر کار کند، فاصله زمانی کمتری برای تمیز کردن نیاز دارید.

 تنظیمات نرم افزار

مانند هر دستگاه و کامپیوتری، کار با این دستگاه نیز نیازمند دانش و تجربه مرتبط است. اگر تا به حال با دستگاه برش لیزری کار نکرده اید، بهتر است تنظیمات نرم افزار را تغییر ندهید و وارد قسمت تنظیمات مادربرد نشوید.

 تنظیمات آینه و لنز دستگاه

محل قرارگیری آینه لیزر و لنز ابزار بسیار مهم است و نیاز به یادگیری دارد. تغییر زوایای و جابجایی این قطعات می تواند کشنده باشد و خسارات جانی و مالی زیادی به بار آورد.

هرکسی که به نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزر توجه کند متوجه خواهد شد که تغییر مسیر پرتوهای لیزر می تواند کار بسیار خطرناکی باشد. هیچ یک از ویژگی های ایمنی سیستم لیزر را تغییر یا غیرفعال نکنید.

تخلیه کامل

این کار با اتصال آن به برق هنگام برش یا حکاکی لیزر انجام می شود. بنابراین، پس از چندین ساعت کار با دستگاه، تیوب لیزر شما چندین ولتاژ را نگه می دارد. درست مثل دستگاهی که خازن دارد و انرژی را برای مدتی در خود ذخیره می کند. به همین دلیل توصیه می شود پس از استفاده دستگاه را خالی کنید تا آسیبی به آن وارد نشود. بنابراین تخلیه کامل یکی از نکات ایمنی در مورد دستگاه برش لیزری است که بسیار کارآمد است!

دستگاه لیزر

تمیز نگه داشتن سطوح

به عنوان فردی که برای مدت طولانی از دستگاه استفاده می کنید، همیشه باید هشدارهای ایمنی را در حین کار با دستگاه برش لیزر رعایت کنید. نکته دیگر تمیز کردن سطح شیشه ای تیوب لیزر است. اگر بعد از هر عملیات سطح شیشه را تمیز نکنید، لیزر سخت تر می گذرد و قدرت خروجی کاهش می یابد. در نتیجه این اتفاق بخشی از لیزر منحرف می شود و انرژی خود را هدر داده اید.

همچنین بخوانید: دستگاه برش لیزر آهن

اهمیت سنسور فشار آب

دمای لیزر هنگام کار بسیار بالا است. بنابراین از آب برای خنک کردن استفاده می شود. یکی از نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزری این است که به طور مداوم آب را به داخل دستگاه پمپ کنید تا خنک بماند. بنابراین سنسور فشار آب باید سالم باشد.

وظیفه شما این است که به طور مداوم سنسور را بررسی کنید تا از مناسب بودن سطح و دمای آب اطمینان حاصل کنید و از هرگونه خطا جلوگیری کنید. اگر این سنسور آسیب ببیند، ممکن است لوله لیزر شکسته شود.

 فشار باد جهت نظافت

به یاد داشته باشید که همیشه از فشار هوا برای تمیز کردن سطح و داخل لوله استفاده کنید. برای این کار می توانید یک دمنده یا پمپ هوا استفاده کنید. برای تمیز کردن لوله از دستمال کاغذی یا تماس مستقیم با دست استفاده نکنید. این باعث آسیب جدی به دستگاه می شود.

در نهایت

رعایت نکات ایمنی برای کار با دستگاه برش لیزر می تواند سلامت شما را تضمین کرده و عمر دستگاه را افزایش دهد. بنابراین، هر یک از نکات ذکر شده را جدی بگیرید و مطمئن شوید که در مسیر کار به آنها پایبند هستید. لیزر وسیله ای خطرناک است و باید با احتیاط از آن استفاده کرد. در صورت بی احتیاطی می توانید به دستگاه آسیب جدی وارد کنید و هزینه گزافی برای دستگاه خود داشته باشید و همچنین به خود آسیب برسانید.

سوالات متداول

چرا رعایت نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزر ضرورت دارد؟

یادگیری نکات ایمنی کار با دستگاه برش لیزر می تواند از آسیب های جبران ناپذیر جلوگیری کند.

دستگاه برش لیزر در چه شرایطی باید نگهداری شود؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *